Hükümet, ’2+2’ dedi, memur isyan etti

Hürriyet Haber
23 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ağustos 2006 - 23:33

Hükümetin, yüzde 4’lik zam teklifi memur maaşı toplu görüşmelerinde ipleri kopma noktasına getirdi. Toplu görüşmelerde en fazla sendikayla temsil edilen Türkiye Kamu-Sen’in Genel Başkanı Bircan Akyıldız, "Bu teklif kamu çalışanına hakarettir. Hükümet Perşembe günkü görüşmelere daha ciddi bir teklifle gelmediği taktirde görüşmelerin uzatılmasının bir faydası yok" dedi.

Kamu çalışanlarını 26 Ağustos’ta Ankara Sıhhiye Meydanı’nda düzenlenecek mitinge davet eden Akyıldız, "Siyasi irade bunu anlamak istemiyorsa, biz onlara alanlarda anlatırız" diye konuştu. Akyıldız, görüşme çıkışında yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in sendikaların taleplerini netleştirmesini istediğini aktardı. Bunun üzerine Kamu-Sen olarak aile ve çocuk yardımı hariç 647 YTL olan en düşük memur maaşının 1023 YTL’ye, aile ve çocuk yardımı dahil 741 YTL olan tutarın 1194 YTL’ye çıkartılmasını talep ettiklerini kaydetti.

PROGRAMI BOZAR:

DPT’nin toplantıda üç yıllık makroekonomik hedeflere ilişkin değerlendirme yaptığını belirten Akyıldız, 2007’de TÜFE’de yüzde 4 hedefinin bulunduğunu, personel giderlerinin ancak bunu karşılayacak düzeyde olduğunun anlatıldığını aktardı. Aksi halde programın bütün hedeflerinin şaşabileceğinin söylendiğini vurgulayan Akyıldız, "Bunun siyasi irade tarafından dile getirilmesi talebi oldu. Bizzat siyasi irade tarafından ifade edilmesini istedik. Siyasi irade de, 2007 için belirlenen makro büyüklükler doğrultusunda, tekliflerini, yüzde 4 artı enflasyon farkı olarak ortaya koymuştur" dedi.

GÖRÜŞMEYELİM:

Bu teklif üzerine değerlendirme yapmayacaklarını hatta konuşmayacaklarını belirttiklerini aktaran Akyıldız, gerçekçi bir yaklaşımla kamu çalışanlarının beklentilerine yanıt veren bir çalışma getirilirse tartışılacağını söylediklerini bildirdi. Akyıldız, şunları kaydetti: "Toplantının bizim açımızdan bittiğini belirttik. Kamu çalışanlarına hakaret olarak kabul ediyoruz. Perşembe günü daha hassas, ciddi ve gerçekçi rakamlarla gelinmesini bekliyoruz. Gelinmediği taktirde, bu tartışmanın havanda su döver noktasına taşınmasını istemiyoruz. Aksi taktirde görüşmelerin uzatılmasının kimseye bir faydası yok. Siyasi irade bunu anlamak istemiyorsa alanlarda anlatırız. 26 Ağustos saat 11.00’de çalışan kesimleri Sıhhiye Meydanı’na bekliyoruz."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı