« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Hükümdarlığına son verelim"

Supersport dalında Dünya Motosiklet şampiyonu olan ancak kendi ülkesinde yarışma imkanı olmayan Kenan Sofuoğlu, İstanbul Park'ta yarışmasına izin verilmediğini hatırlatarak; "Ülkemizi, kendi paramızla yaptığımız tesislerimizi, yönetimimizi, sporcularımızı ve en önemlisi zihinlerimizi esir alan Ecclestone'un hükümdarlığına lütfen bir son verelim. Biz kendi yağımızla kavrulmasını bilen asil bir milletiz. Bu tesisleri Türk halkına, Türk sporcusuna açalım. Bu esareti bitirelim, sporcumuzu kendi tesislerimize kavuşturalım" diye konuştu.

Sevde EĞRİBACAK, İstanbul DHA
SON GÜNCELLEME

Sofuoğlu, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"Ben Supersport dalında bir Dünya şampiyonuyum. Öyle bir şampiyonum ki kendi ülkesinde yarışma imkanı olmayan bir şampiyon. Dünyanın en büyük tesislerinden birine sahip olmamıza rağmen yarışmasına izin verilmeyen bir şampiyon. Yabancıların kendi vatandaşlığına almak için yarıştıkları, ancak bunu kabul etmeyen bir şampiyon. Aşık olduğu bu spor dalında, büyük fedakarlıklarla yarışan bir şampiyon.

Ülkemize kazandırılan İstanbul Park tesislerine, vakıfların fedakarlığına ilave olarak faizleri hariç 250 milyon dolar harcandı. Formula yarışlarının yayın ve ticari haklarının sahibi Ecclestone'a 135 milyon dolar garanti edildi. Bunu yarısı ödendi, kalanı ödenmeye devam ediyor. İstanbul Belediyesi İstanbul Park'a ulaşabilmek için 70 milyon doların üzerinde yol masrafı yaptı. Harcanan ve vaad edilenlerle birlikte maliyetin400 milyon doları aştığı böylesine bir tesis acaba dünlada kaç adet var? Peki bu tesis yılda kaç gün kullanılıyor biliyor musunuz? Sadece 3 gün. Geri kalan 362 gün, sadece Bay Ecclestone'u mutlu etmek için boş tutuluyor. Sizin vicdanınız buna müsade ediyor mu? Peki son yarışı kaç kişi izledi? Ücretsiz dağıtılan biletlere rağmen 15 binden az. 100 binin üzerinde koltuk boş kaldı.

Halbuki bu tesisin yapılmasını planlayanlar ne demişlerdi? Neler vaad etmişlerdi? Bir hatırlamaya çalışın lütfen. Zihinlerinizi fazla zorlamaya gerek yok.

Her yıl tanıtma fonundan yaklaşık 13 milyon dolar alan Bay Ecclestone, şimdi 26 milyon dolar istiyor ve "vermezseniz ben bu yarışı başka ülkelere götüreceğim" diyerek tehtit ediyor.

Ben dünyanın her yerinde yarıştım. Bu konudaki rayiçleri biliyorum. Bunun bedeli 3-5 milyon dolar arasıdır. Ancak kazandığı paranın hesabını bilmeyen bazı petrol zengini ülkeler, daha yüksek bedeller ödeyebilirler. Bildiğim şu ki gelişmiş ülkeler, kazandığı paranın halkı için ne ifade ettiğini bilen ülkeler 3-5 milyon dolardan fazla para ödemiyorlar.Kaldı ki Formula yarışları dünyada seyirci kaybediyor. Motosiklet seyircisi artarken Formula'nın hem seyircisi azalıyor, hem de yarışan şirketlerin bir kısmı çekilme hazırlıkları yapıyorlar. Başta İngiltere olmak üzere, yarışın düzenlendiği bir kısım ülkeler de gelirlerin yeterli olmaması hesabıyla zaten çekilmek üzereler.

Ben bu tesisin, senenin 3 günü çalışmasına izin veren Bay Ecclestone'un istediği bedelin fahiş olduğunu iddia ediyorum. Halkımızın soyulmasına ses çıkarılmamasına isyan ediyorum.

Dünyada benzeri pistler bütün sporculara ve halka açıktır. İlgili federasyonların koyduğu emniyet kuralları dahilinde antrenman yapılır, eğitimler verilir ve sayısız yarışlar düzenlenir. Sporcular, Dünya şampiyonları böylesine tesislerde yetişir. Bu ülkenin parasıyla yapılan böyle bir tesisi sporcusuna kapatma lüksü kimsede olamaz.

Ülkemizi, kendi paramızla yaptığımız tesislerimizi, yönetimimizi, sporcularımızı ve en önemlisi zihinlerimizi esir alan Ecclestone'un hükümdarlığına lütfen bir son verelim. Biz kendi yağımızla kavrulmasını bilen asil bir milletiz. Bu tesisleri Türk halkına, Türk sporcusuna açalım. Bu esareti bitirelim, sporcumuzu kendi tesislerimize kavuşturalım"


Bunları da Beğenebilirsiniz