Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hukukçular Derneği: Rektöre destek hukuksuz

  Hürriyet Haber
  20 Ekim 2005 - 15:42Son Güncelleme : 20 Ekim 2005 - 15:42

  Hukukçular Derneği, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’a destek amacıyla YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in başkanlığında toplanan rektörlerin yayınladıkları bildiriyi, "yargıya müdahale ve hukuksuzluk" olarak değerlendirdi.

  "DESTEK HUKUKSUZ"

  Hukukçular Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, Rektör Aşkın’ın tutuklanmasından sonra soruşturmanın hukuki bir nitelik kazandığı ve bundan sonra yapılacak eleştirilerin de hukuki olması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, "YÖK Başkanı’nın Anayasa’nın 138’inci maddesinin ikinci fıkrasındaki ’Hiçbir organ, makam, merci ve kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz’ hükmünden habersiz olduğu düşünülemez" ifadelerine yer verildi.

  "TEZİÇ İSTİFA ETSİN, YÖK KALDIRILSIN"

  "Bu milletin değerlerine açıkça ters düşen, Anayasa’yı açıkça ihlal eden YÖK Başkanı’nın hukuka biraz saygısı varsa derhal istifa etmelidir. Bu ülkenin, bu milletin üniversitelerini lise haline getiren YÖK artık üniversitelerin sırtından kaldırılmalıdır" denilen açıklamada şöyle denildi: "YÖK Başkanına ve diğerlerini bu suçu işleten psikoloji ’kendini cumhuriyetçi diye tanımlayanların ya da onlara göre Cumhuriyetçi olanların yargı denetiminin dışında olması gerektiği’ psikolojisidir. Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencileri, herkesin hukuk ve yargı önünde eşit olduğunu, eşitlik prensibinin hukukun evrensel prensibi olduğunu bilirler. Bu bildiriyle özellikle Teziç hukukçu olmadığını, hukukçuluğu içine sindiremediğini net olarak ortaya koymuştur."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı