Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hukuk ve Nizam

Zeynep ATİKKAN

Son zamanlarda yeni bir gelişme yaşanıyor.

Amerika'dan Türkiye'ye gelen heyetler gene ‘Kürt sorunu, İslamcılık, ekonomi’ hakkındaki soruları yöneltmeye devam ediyorlar. Bu noktada bir yenilik yok.

Ancak Kürt sorunu, ‘İnsan hakları’ değil ‘Hukuk ve Nizam’ başlığı altında gümdeme geliyor. Sorun, ‘Hukuk ve Nizam’ kavramı adı altında daha kapsamlı ve derin bir çerçeveye oturtuluyor.

Kısaca, modern devletin normları ve standartları sorgulanıyor.

Amerika'dan esen rüzgâr bu yönde.

İnsan Hakları konusunda Avrupa titizlenirken, Amerika'nın son zamanlarda ön plana çıkarttığı bir yaklaşım bu.

Türkiye'nin, modern devletin standartlarını hayata geçirebilmesi için gerekli zihni ve kurumsal değişimleri yapabileceği yeni bir ortam oluşuyor sanki.

Amerikan diplomasisinin son zamanlardaki sloganı haline gelen ‘Hukuk ve Nizam’ kavramının neden ön plana çıktığını düşünmek gerekli.

Aslında Amerikalı genç iktisatçıların başını çektiği ve de özellikle Rusya'daki mafyalaşma tehdidine karşı savundukları bir kavram bu.

Kuralsızlığa göz yumarak gelişmenin sonuçları ortada.

Özellikle Rusya'daki gelişmeler ürkütüyor. Mafyanın teslim aldığı düzen sistemi kilitliyor. Hukuksuzluk ve nizamsızlık geleceği rehin alıyor.

Uzakdoğu'daki krizden alınan ders ortada. Şeffaflık olmadan ekonomik gelişme yok'.

Amerikalılar geç de olsa uyanıyorlar.

‘Anti-komünist olsun da ne olursa’ diyen zihniyetle dünya, mafyayı kanıksamaya, yeraltını pofpoflamaya, yolsuzlukları görmezlikten gelmeye alıştı.

Ama bir noktaya kadar...Artık gemi yürümüyor.

İş adamı yatırım yapamıyor. Yapsa bile kârını katlayamıyor.

Çünkü eşit şartlarda rekabet edemiyor.

Dolayısıyla kayıtdışı ekonomiye düzülen methiyeler dönemi kapandı. Çarpık dinamizm öykülerine itibar eden yok. Vergi toplayamayan hükümetlerin icraatı sorgulanıyor. Kentlerin, iki üç markayı getirip çağı yakaladıkları yolundaki yorumlar da karın doyurmuyor.

Kısaca ‘Günaydın’ demenin tam zamanı.

İktisatçıların başını çektiği ‘düzen arama’ ihtiyacı diplomasinin de yeni dilini oluşturuyor.

Modern devlet kavramları ön plana çıkırtılarak sorunların hukuk ve nizam içinde çözüme ulaşması fikri ağırlık kazanıyor.

Bu noktada dünyada son derece ilginç tartışmalar yapılmakta.

‘Hukuk ve Nizam’, bütün yaratıcılığımızı kullanarak varmamız gereken nokta bu.

Yani modenleşmenin mutlak rotası.

* * *

Oda komşum, sütun komşum Gülçin'le beraber oldum Bayram'da.

New York'taki evi Bayram yeri gibi. İstanbul'da olduğu gibi orada da dostlarıyla beraber. Gelenler, gidenler ve de durmayan telefonlar. Okurlarına yakında kavuşmanın heyecanı içinde Gülçin Telci. Ben, şimdilik sizlere Gülçin'den iyi haberler vermekle yetiniyorum.

X