Ege Haberleri

EGE

  Hukuk’ta sancı bitti

  Hürriyet Haber
  21 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mayıs 2000 - 00:01

  DOKUZ Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde göreve getirildiğinde öğretim üyeleri tarafından meşru olmadığı gerekçesiyle ‘‘istenmeyen dekan’’ ilan edilen Prof. Dr. Zafer Gören, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi oldu. Gören'in atanmasıyla yönetici krizi sona erdi.

  ADAYLARIN belirlenmesi için yapılan seçimde aday bile olmadığı halde dekan olduğu gerekçesiyle tepki gösterilen Prof. Dr. Gören'in yeni görevine 1 Haziran'da başlayacağı bildirildi. Boşalan dekanlık için aday seçimi yapıldı. En fazla oyu Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez aldı.

  PEKCANITEZ'i Prof. Dr. Huriye Kubilay ile Prof. Dr. Durmuş Tezcan izledi. Seçim öncesinde adayların alacakları oylarla değerlendirilmemesi, benzer kriz yaşanmaması için atanacak adaya sahip çıkılması konusunda fikir birliği yapıldığı belirtildi.

  Fakültede ne olmuştu?

  DEÜ Hukuk’da dekan adaylarının belirlenmesi için yaklaşık iki yıl önce yapılan seçimde adaylardan Prof. Dr. Aydın Zevkliler 12, Prof. Dr. Bahri Öztürk 10 oy aldı. Ancak Öztürk, ertesi gün adaylıktan çekildi. Aday sayısının teke inmesi üzerine Rektör Prof. Dr. Fethi İdiman, Prof. Dr. Şeref Ertaş ve Prof. Dr. Zafer Gören'i de aday olarak listeye yazıp, YÖK'e bildirdi. YÖK, Gören'i dekan atadı.

  BU atamaya büyük tepki geldi. Öğretim üyeleri bölüm ve Anabilim Dalı Başkanlıkları'ndan istifa etti. Kurullar oluşturulmayınca, Yönetim Kurulu ve Anabilim Dalı Başkanlıkları'nı da dekan üstlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı