« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hughes’dan tarihi başarı

Yaz Olimpiyatları’nda bisiklette, kış olimpiyatlarında ise sürat pateninde madalyası bulunan Kanadalı Clara Hughes, Torino’da da altın madalya kazandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İTALYA’nın Torino kentinde düzenlenen 20. Kış Olimpiyat Oyunları 16 günlük mücadelenin ardından dün sona ererken, tarihi bir başarıya da sahne oldu. Daha önce 1996’da Atlanta’da yapılan Yaz Olimpiyatları’nda bisiklet yol yarışında 2 bronz madalya kazanan, ardından 2002 Salt Lake City Kış Olimpiyatları’nda 5 bin metre sürat pateninde bronz madalya elde eden Clara Hughes, Torino’daki 5 bin metre sürat pateni yarışında da birinci oldu.

Oglago, yarışı tamamlayamadı

Dün yapılan ve İtalyan Giorgio Di Centa’nın altın madalya kazandığı kuzey disiplini kayaklı koşu erkekler 50 kilometre serbest stil mücadelesinde, Türk sporcu Sabahattin Oglago, yarışı tamamlayamadı. Bu arada oyunların sona ermesi nedeniylye bir açıklama yapan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge, Torino 2006 organizasyonundan hem kendilerinin hem de sporcuların çok memnun kaldığını belirterek, "Bu kadar kaliteli bir Kış Olimpiyatı hatırlamıyorum" diye konuştu.

Torino’da başarılı olamadık

TORİNO 2006’da ülkemizi temsil eden 6 sporcumuz da başarılı olamayarak, madalyalardan çok uzak kaldı. Kanada’da yaşayan Tuğba Karademir, artistik patinajda bir ilki gerçekleştirerek olimpiyatta serbest programa kalan ilk sporcu olarak tarihe geçerken, 24 sporcu arasında 21. sırayı aldı. Kuzey disiplininde, erkeklerde Sabahattin Oglago, Muhammet Kızılarslan, bayanlarda Kelime Aydın, alp disiplini kategorisinde, erkeklerde Hamit Şare, bayanlarda Duygu Gül Ulusoy, katıldıkları yarışmalarda çok gerilerde kaldı.

Çekler’e bronz tesellisi

KIŞ Olimpiyatları’nda, buz hokeyindeki üçüncülük-dördüncülük maçında Çek Cumhuriyeti, Rusya’yı 3-0 yendi. Çekler böylece altın madalya parolasıyla geldiği Torino’da bronz madalya ile teselli buldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz