Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Hudutların Kanunu' ağlattı

  Hürriyet Haber
  15 Mayıs 2011 - 11:37Son Güncelleme : 15 Mayıs 2011 - 11:51

  Cannes Film Festivali'nin klasikler bölümünde, Türk sinemasının ilk yönetmenlerinden Lütfi Akad'ın “Hudutların Kanunu” filminin gösteriminde duygulu anlar yaşandı.

  Festival Genel Sekreteri Thierry Fremaux, gösterimle ilgili yaptığı konuşmada, Türk sinemasını överek, “Çok yaşa Türk sineması, çok yaşa Türkiye” dedi.

  Sahneye davet edilen filmin oyuncularından Tuncel Kurtiz, filmin tekrar restore edilmesinde emeği geçen Fatih Akın'a teşekkür etti. Kurtiz, o günleri anlatırken duygulandı ve konuşmakta zorlandı.

  Filmin gösterimine, Yılmaz Güney'in kızı Elif Güney, yönetmen Nuri Bilge Ceylan ve 21 Mayıs'taki yarışmada gösterimi yapılacak “Bir zamanlar Anadolu'da” filminin ekibi de katıldı.

  Hudutların Kanunu ağlattı

  Yılmaz Güney, Pervin Par ve Erol Taş'ın başrollerini paylaştığı “Hudutların Kanunu” filmi, Dünya Sinema Fonunun seçici üyeleri arasında bulunan Fatih Akın'ın çabalarıyla restore edildi. Film, orijinal pozitiften aktarılarak dijital olarak yenilendi.

  2004 yılından bu yana Cannes Film Festivali'nde başlatılan "Classics" bölümünde amaç, sinema tarihindeki gözden kaçmış önemli filmler, restore edilip günümüz teknolojisiyle yeniden seyirciye ulaştırmayı hedefliyor. ABD'li yönetmen Martin Scorsess'in başkanlığında kurulan Dünya Sinema Fonu, 2007 yılından bu yana eski filmleri restore ederek dünyaya kazandırıyor. Almanya'da yaşayan başarılı yönetmenlerimizden Fatih Akın da Dünya Sinema Fonunun üyeliğini yapıyor.

  Yılmaz Güney’i Martin Scorsese istedi

  Fatih Akın bu filmi restore etme fikrinin Martin Scorsese’nin istediğini anlattı.1982 YILINDA “Yol” filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan Türk sinemasının “Çirkin Kral”ı Yılmaz Güney, 29 yıl aradan sonra yine festivalde.

  Dün 64. Cannes Film Festivali’nde Yılmaz Güney’in başrolde oynadığı, Fatih Akın’ın katkılarıyla restore edilen 1966 yapımı Ömer Lütfi Akad’ın filmi “Hudutların Kanunu”nun galası yapıldı. Fatih Akın’ın dışında, filmin oyuncularından Tuncel Kurtiz de festivale katıldı.

  Tam bir Shakespeare   

  Hürriyet’e konuşan Fatih Akın, Yılmaz Güney’in Türk sinemasının en büyük ismi olduğunu ve onun izini takip ettiğini belirterek “Yılmaz Güney yönetmen olarak çok büyük, hayatı karmakarışık, tam bir Shakspeare. Çok ilgimi çekiyor” dedi.

  Gösterime Yılmaz Güney'in kızı da katıldı /images/100/0x0/55eb0d97f018fbb8f8a7f9ea

  Amerikalı ünlü yönetmen Martin Scorsese’in başkanlığını yaptığı Dünya Film Fonu’nun maddi katkısıyla filmi restore ettiğini anlatan Akın, “Martin Scorsese bana Türkiye’den bir film restore etmemi önerdi. Çok duygulandım. Ee “Tabii baba” dedim. Scorcesse benim sinema babamdır. Yılmaz Güney’i etkileyen kimlerdi? Bunları merak ederek Lütfi Akad’a ulaştım. Sonra da Hudutların Kanunu filmine karar verdim” dedi.

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı