KONYA HABERLERİ

Hudutlar artık daha "güvenli"

AA / Abdullah Doğan
28 Aralık 2014 - 14:28Son Güncelleme : 28 Aralık 2014 - 14:28

- Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye'deki sağlık sisteminin, sınırlarda ve yurt içinde, afet ve acil durumlara hazırlıklı olma konusunda kapasitesini artırmak amacıyla ortak eğitim kursu düzenlendi

YEREL HABERLER KONYA

AA / Abdullah Doğan

KONYA (AA) - Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, Türkiye'deki sağlık sisteminin sınırlarda ve yurt içinde, afet ve acil durumlara hazırlıklı olma konusunda kapasitesini artırmak amacıyla ortak eğitim kursu düzenlendiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DSÖ ile ortaklaşa afet ve acil durum eğitimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığının geleceği düşünerek, oluşabilecek afet ve acil durumlarda, yönetimi ve koordinasyonu sağlamak için eğitimler düzenlediğini aktaran Hatipoğlu, "Bu düşünceden hareketle Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi ve Sağlık Bakanlığının, Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi'nde (UrlaSim) düzenlenen 'Halk Sağlığı Acil Yönetimi Ulusal Eğitici Eğitimi Kursu' başarıyla gerçekleştirilmiştir" dedi.

Hatipoğlu, eğitimin amacının Türkiye'deki sağlık sisteminin sınırlarda ve yurt içinde afet ve acil durumlara hazırlıklı olma konusunda kapasitesini artırmak olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu programla amaçlanan aynı zamanda acil sağlık yöneticilerinden oluşan bir eğitim ekibi yetiştirmektir. Bu ekipten ulusal ve uluslararası eğitimleri gerçekleştirmenin yanı sıra acil durumlara hazırlık ve risk yönetimi kapsamında projeler geliştirmesi ve uygulamaya sunması beklenmektedir. 5 günlük eğitimde çeşitli illerin İl Sağlık ve İl Halk Sağlığı Müdürlükleri ile Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğümüz uzmanları katıldı."

-Simülasyonlu masa başı tatbikat yapıldı

Eğitimlerde; hasar analizi ve acil durumlarda ihtiyaçların değerlendirilmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü, epidemiyoloji, afetlerde ölülerin ve kayıpların yönetimi konularının işlendiğini anlatan Hatipoğlu, ayrıca tüm bu konuları kapsayan bir senaryo ile simülasyonlu masa başı tatbikat yapıldığını, tatbikat ile eğitim konularını uygulama fırsatının gerçekleştirildiğini bildirdi.

Belirlenmiş giriş noktası olan 8 liman ve 5 havalimanını kapsayan acil durum planlarının hazırlandığını dile getiren Hatipoğlu, "Hedefimiz tüm giriş noktalarımızın aynı konuma gelmesidir. Sınır giriş noktalarındaki personel eğitimlerimiz düzenli olarak yapılmakta olup, Sağlık Bakanlığı personelimizin uluslararası üst düzeyde hizmet yapmaları öngörülmektedir" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hudutlar artık daha "güvenli" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   06:02
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı