VAN HABERLERİ

Hüda Par Genel Sekreteri Yavuz:

AA / Cemal Aşan
22.02.2015 - 15:39Son Güncelleme :

- "Özgecan diye bir kızımızı vahşice katlettiler. Şimdi çok tuhaf, bu sorunu üretenler gözyaşı döküyor"

AA / Cemal Aşan

VAN (AA) - Hür Dava Partisi (Hüda Par) Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Mehmet Yavuz, "Özgecan diye bir kızımızı vahşice katlettiler. Şimdi çok tuhaf, bu sorunu üretenler gözyaşı döküyor" dedi.

Kentteki bir düğün salonunda düzenlenen Hüda Par Van 1. Olağan Kongresi'nde konuşan Yavuz, tüm kongrelerini, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle açmalarının bazı kesimler tarafından yadırgandığını söyledi.

Kendilerine zaman zaman, "Neden kongreleri Kur'an-ı Kerim ile açıyorsunuz?" soruları yöneltildiğini anlatan Yavuz, tarihleri hakkında fikri olmayan insanların bu tür söylemlerde bulunabildiğini ifade etti.

Yavuz, Birinci TBMM'nin açılış gününün çarşambaya denk gelmesi nedeniyle temsilciler tarafından kabul edilmediğini anımsatarak, "Temsilciler, Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nde cuma namazı kıldıktan sonra meclisin olduğu Ulus'a tekbirlerle gittiler. İncil, Tevrat okumadılar, raks etmediler, bağırıp çağırmadılar. Şimdi gerçekten tuhaf buluyoruz. Ne yapmamız gerekiyordu, şehvani, hayvani, şeytani şarkılarla mı kongreleri açmamız gerekiyordu. Elbette kelamların en güzeliyle, en hayırlısıyla başlıyoruz" diye konuştu.

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından TBMM'de okunan "Fatiha Suresi"nin meclis kayıtlarına "x" olarak geçtiğini iddia eden Yavuz, şunları kaydetti:

"1400 yıllık bir mazi reddediliyor. Kur'an'la bu anlamsız savaşı bırakın. Bunun önünde duramayacaksınız. Yoksa tarih önünde kara yüzlü insan olarak hesap vermek zorunda kalacaksınız. Avrupa'nın tarihi, mezhepler tarihidir. O dönemlerde binlerce insanı katlettiler. Bu, tarihte eşine az rastlanır bir vahşetti. Ardından İkinci Dünya Savaşı yaşandı. İngilizler, Fransızlar, Almanlar birbirlerinden 60 milyon insan öldürdüler. Sonra 7-8 aklı başında insan bir araya geldi ve toplantılar yaparak Avrupa Birliği'ni oluşturdular. Sınırları kaldırdılar, ekonomik birliğe geçtiler ve aslında İslam ümmetinden rol model çaldılar. Ümmet modelinin kopyasını alarak refaha kavuştular."

Yavuz, batılı ülkelerden alınan örneklerle kadınlara yönelik şiddet eylemlerine çözüm üretilmeye çalışıldığını bildirerek, çözümün Paris'te ya da Roma'da değil, Gazze'de, Kahire'de, İstanbul'da, Diyarbakır'da ve Van'da olduğunu dile getirdi.

"Özgecan diye bir kızımızı vahşice katlettiler. Şimdi çok tuhaf, bu sorunu üretenler gözyaşı döküyor" diyen Yavuz, sorunu üretenlerin Özgecan'a ağlamaya ve saygı duruşunda bulunmaya hakları olmadığını öne sürdü.

Yavuz, sorunun fiili olarak çözümünden yana olduklarına işaret ederek, kalesi ve sığınağı; hicabı, tesettürü, çarşafı, mantosu olan kadınların, kendilerini kötü bakışlardan muhafaza etmeleriyle sorunun çözülebileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Hüda Par Genel Sekreteri Yavuz: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Şubat 2015 tarihinde saat 15 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hüda Par Genel Sekreteri Yavuz: haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:04
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   12:03
  • İkindi
   14:42
  • Akşam
   16:59
  • Yatsı
   18:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı