DİYARBAKIR HABERLERİ

Hüda Par Diyarbakır 1. Olağan İl Kongresi

AA / Ömer Yasin Ergin
22.02.2015 - 17:53Son Güncelleme :

- Hüda Par Genel Başkanı Yapıcıoğlu: "(Çözüm süreci) PKK ve siyasi temsilcileri kendi örgütsel taleplerini Kürt halkının talepleri diye kabul ettirmeye çalışıyor. Bu nedenle de farklı kesimlerin çözüm sürecinde muhatap kabul edilmesine şiddetle itiraz ediyor. Hatta kendi dışındaki bütün Kürtleri hain ilan ediyor" - "(Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi) Allah korkusu, ahiret inancı ve uhrevi hesap bilinci yok olur veya zayıflarsa, polisiye tedbirlerle benzer olayların önüne geçilemez"

AA / Ömer Yasin Ergin

DİYARBAKIR (AA) - Hür Dava Partisi (Hüda Par) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, çözüm sürecine ilişkin "PKK ve siyasi temsilcileri kendi örgütsel taleplerini Kürt halkının talepleri diye kabul ettirmeye çalışıyor. Bu nedenle de farklı kesimlerin çözüm sürecinde muhatap kabul edilmesine şiddetle itiraz ediyor. Hatta kendi dışındaki bütün Kürtleri hain ilan ediyor" dedi.

Yapıcıoğlu, partisince Seyrantepe Spor Salonunda düzenlenen il kongresinde yaptığı konuşmada, hükumetin, 6-8 Ekim'de Kobani bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerin ardından iç güvenlik paketini hazırladığını söyledi.

İç güvenlik paketinin hazırlanmasında 6-8 Ekim olaylarının bahane edildiğini savunan Yapıcıoğlu, "Bu bahaneyi hükumetin eline kim verdi ?. Yoksa bilinçli ve anlaşmalı olarak mı yaptınız ? Gösterilen sebep 6-8 Ekim olayları... Peki kim yaptı ? 'Çözüm olmazsa darbe süreci gelişir. diyenler yaptı" ifadelerini kullandı.

- Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi olayına değenin Yapıcıoğlu, İslam'ın bu tür kötü olaylar gerçekleşmeden önüne geçtiğini bildirdi.

Özgecan'ın öldürülmesinin ardından idam cezasının tartışıldığını anımsatan Yapıcıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu cinayetin mevcut kanundaki cezası en ağır ceza olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Bu bile verilse azdır. Ama mesele cezaların azlığı meselesi değildir. Toplumsal ahlak meselesidir. Mesele ilahi ve nebevi ikazlara kulak tıkanmasıdır. Allah korkusu, ahiret inancı ve uhrevi hesap bilinci yok olur veya zayıflarsa, dünyevi cezaları artırmakla, polisiye tedbirlerle benzer olayların önüne geçilemez."

Yapıcıoğlu, Avrupa'da yaşayan kadınların yüzde 42'sinin ağır cezalara rağmen cinsel veya fiziksel şiddete maruz kaldığını, 13 yaşın altındakilerin ise yüzde 12'sinin bu tür şiddete maruz kaldığını kaydetti.

- Çözüm süreci

Yapıcıoğlu, devletin, bu topraklar üzerinde yaşayan Kürtler, Türkler, Araplar ve diğer kavimlerin ortak paydası, üst kimliği İslam ile barışmak zorunda olduğunu savundu.

"En tepe noktalara kadar içine sızdıkları bir yapı ile pazarlık işlerine geliyor. O yüzden Kürt meselesinin çözümü konusunda masada olmak için daha çok bekleyeceğiz" diyen Yapıcıoğlu, şunları kaydetti:

"Bazı taslaklar medyada yayınlanıyor. PKK ve siyasi temsilcileri kendi örgütsel taleplerini Kürt halkının talepleri diye kabul ettirmeye çalışıyor. Bu nedenle de farklı kesimlerin çözüm sürecinde muhatap kabul edilmesine şiddetle itiraz ediyor. Hatta kendi dışındaki bütün Kürtleri hain ilan ediyor. Susturmak, kendisine tabi kılmak, o da olmazsa imha etmek istiyor."

Daha sonra tek listeyle girilen seçim sonucunda il başkanı Şeyhmus Tanrıkulu yeniden başkanlığa getirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Hüda Par Diyarbakır 1. Olağan İl Kongresi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Şubat 2015 tarihinde saat 17 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hüda Par Diyarbakır 1. Olağan İl Kongresi haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:46
  • Öğle
   12:14
  • İkindi
   15:01
  • Akşam
   17:21
  • Yatsı
   18:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı