Hububat satışına ‘randevu’ sistemi

Hürriyet Haber
08.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.06.2013 - 21:31

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, hububatta alım fiyatının, 2013’te Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 720 lira olacağını, kaliteli buğdaylarda 742 liraya kadar çıkarabileceğini söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2013 dönemi TMO müdahale alım fiyatları ile hububat politikalarını açıkladı. TMO’nun bu yıl ilk kez ortaya koyduğu Gönüllü Ofis Dostu Projesi kapsamında, ülke genelinde 37 bin 500 köyde görüşülerek alım politikaları oluşturulduğunu ifade eden Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye genelinde hasadın dün itibarıyla arpada yüzde 10.3, buğdayda ise yüzde 7.2’ye ulaştığını söyledi.

TON BAŞINA 123 TL

Eker, TMO’nun alım fiyatlarının, devir stoku üretim miktarı, maliyet iç ve dış piyasa fiyatları, enflasyon refah payı, üretimin sürdürülebilirliği ve diğer ürün alımlarında uygulanan fiyatların dikkate alındığını belirtti. Geçen yıl ton başına 665 lira olarak açıkladıkları müdahale alım fiyatının, 2013 yılında Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 720 lira olarak belirlendiğini kaydeden Eker, bu fiyatın yüzde 11.5-12 oranında protein içeren buğday için belirlendiğini vurguladı. Yüzde 13 ve üzerinde süne oranı düşük, kaliteli buğdaylarda fiyatın 742 liraya kadar çıkabildiğini kaydeden Eker, bakanlığın ton başına 50 lira prim desteği uygulaması, gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi toplamı ton başına 123 lira olan destekleriyle Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için belirlenen fiyatın ton başına 843 liraya yükseldiğini bildirdi. Makarnalık buğday alım fiyatı ton başına 765 lira olarak belirlendiğini de dile getiren Eker, fiyatın yüzde 12-12.5 protein içeren makarnalık buğdaylar için belirlendiğini söyledi.

Üreticilerin işyerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla bu yıl tam randevulu sisteme geçileceğini bildiren Mehdi Eker, randevuların internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya www.randevu.tmo.gov.tr  adreslerinden ve TMO şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabileceğini, TMO tarafından randevusuz alım yapılmayacağını söyledi.

Sanayiciye fiyat farkı

TMO’nun 1 Kasım 2013’ten itibaren ürün satışlarına başlayacağını hatırlatan Eker, bu sene piyasa gerekliliklerini dikkate alarak satış fiyatını da açıklamayı uygun gördüklerini söyledi. Tüccara, sanayiciye, bir anlamda “Gidin siz de üreticiden bizim gibi ürünlerini alın. Yoksa biz aynı fiyattan size satmayacağız” dediklerini ifade eden Eker, TMO’nun bu yıl Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın tonunu 810 liradan satacağını kaydetti.

290 noktada alım olacak

BAKAN Mehdi Eker, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki üretim miktarının tamamının satın alınacağını ifade etti.  Eker, “Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden üreticiler, yarından itibaren ürünlerini geri çekebilecek, emanete bırakabilecek veya TMO’ya satabilecekler. Ürünlerini TMO’ya taahhütname ile teslim eden tüccar ve sanayiciler ise yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek ve emanete bırakabilecekler” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı