ANTALYA HABERLERİ

Hububat İhracatçıları Birliği Başkanı Mete'ye tepki

AA / Güç Gönel
11.12.2014 - 14:44Son Güncelleme : 11.12.2014 - 14:44

- BAİB Başkanı Satıcı: - "Zekeriya Mete'nin konuya ilişkin detayları bildiği halde manipülatif açıklamalarda bulunması ve sanki TİM yönetimi ile ihracatçı birliklerimiz arasında görüş ayrılığı varmış gibi kamuoyunu kasıtlı olarak yanıltması, kötü niyetinin açığa vurumudur"

YEREL HABERLER ANTALYA

AA / Güç Gönel

ANTALYA (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete'nin Dahilde İşleme Rejimi'nin Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülmesinin işlemlerdeki bürokrasiyi artıracağına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi.

Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, 10 Aralık 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile düzenlenen, Dahilde İşleme Rejimi'ne ilişkin, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete'nin yaptığı açıklamalarını "hayretle" takip ettiklerini ve esefle kınadıklarını bildirdi.

Dahilde işleme belgelerine ilişkin işlemlerin son derece teknik olduğuna değinen Satıcı, sürecin Ekonomi Bakanlığının denetiminde devam edeceğini hatırlattı.

İşleyiş devam ederken bakanlık koordinasyonunda çok daha güçlü bir yapıya kavuşulacağını belirten Satıcı, açıklamasında, "Denetimin Ekonomi Bakanlığı üzerinden yapılması da sisteme yönelik suiistimal olasılıklarını ortadan kaldıracaktır. Bu şekilde de ihracatçılarımızın zan altında kalması engellenecektir. İhracat ailesinin fertleri olarak her zaman dile getirdiğimiz gibi bizler her zaman her türlü denetime açığız" dedi.

Zekeriya Mete'nin ifadelerini "manipülatif" bulduklarını vurgulayan Satıcı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Zekeriya Mete'nin konuya ilişkin detayları bildiği halde manipülatif açıklamalarda bulunması ve sanki TİM yönetimi ile ihracatçı birliklerimiz arasında görüş ayrılığı varmış gibi kamuoyunu kasıtlı olarak yanıltması, kötü niyetinin açığa vurumudur. TİM Başkanı bugüne kadar yaptığı özverili çalışmalar ile ülke ihracatımızın gelişiminde önemli başarılara imza atmıştır.

Bu kapsamda, TİM başkanını ve TİM yönetimini istifaya çağırmak Sayın Mete adına haddini aşmak anlamına gelmektedir. Bu tutum açıkça ihracat ailesine karşı bir saygısızlıktır. Türkiye'nin gurur duyacağı temel başarılarından birisi olan ihracatın yönetiminde başarıyla süreç yöneten TİM'e ve ihracat ailesine karşı takındığı bu tavrından dolayı sayın Zekeriya Mete'nin acilen görevini bırakması gerekmektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hububat İhracatçıları Birliği Başkanı Mete'ye tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:00
  • Guneş
   06:35
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:08
  • Yatsı
   20:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı