GAZİANTEP HABERLERİ

Hububat ihracatçıları 2015 rotasını çizdi

AA / Zuhal Kocalar
15.01.2015 - 13:28Son Güncelleme :

- Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Altunkaya: "Hedefimiz, mevcut pazarlarımızdaki etkinliğimizi daha da artırmak ve ülke sayısını da arttırarak ihracat yapılmayan hiçbir ülke kalmayana kadar çalışmalarımızı sürdürmektir"

YEREL HABERLER GAZİANTEP

AA / Zuhal Kocalar

GAZİANTEP (AA) - Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, hedeflerinin mevcut pazardakı paylarını artırmak üzere tüm ülkelere ihracat yapmayı ön gördüklerini söyledi.

Altunkaya, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) binasında düzenlenen, 2014 değerlendirme toplantısında, 2014'ü 2 milyar 92 milyon 761 bin dolarlık ihracatla kapattıklarını, Türkiye'nin hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında en büyük paya sahip olan birliğin, sektörün toplam ihracatının yüzde 30,9'luk bölümünü gerçekleştirdiğini belirtti.

Birlik kanalıyla en fazla ihracatın Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirildiğini, ikinci sırada Afrika, üçüncü sırada ise AB ülkeleri ve ABD'nin bulunduğunu ifade eden Altunkaya, geçen yıl 153 ülkeye ihracat yapıldığını bildirdi.

Altunkaya, 2014 yılı ihracat rakamlarına bakıldığında ülke bazında en fazla ihracatın yüzde 64,1'lik payla Irak'a yapıldığını dile getirerek, "2015 yılında tanıtıma daha çok önem vereceğiz. Dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen gıda fuarlarını mercek altına alarak firmaların katılması için gerekli çalışmaları yapacağız. Ürün tanıtımında ülke bazlı çalışmalar öncelik kazanacak. Tanıtım için yurtdışı fuarları yanında, ülke bazlı tanıtım faaliyetleri de artırılacak" diye konuştu.

Hedeflerinin 2015'te geçen yılın üzerinde ihracat gerçekleştirmek olduğuna dikkati çeken Altunkaya, ABD ve Afrika pazarlarındaki etkinlikleri arttıracaklarını vurguladı.

Altunkaya, birliklerin 2014 ihracat rakamlarını ve yapılan çalışmalarını değerlendirdiklerini belirterek şunları kaydetti:

"2015 yılında dünya pazarlarında daha etkin rol oynamak istiyoruz. Bu anlamda bölgemizde ve Gaziantep'te ihracatçılarımız bir hayli yol kat etti. Dünyanın neresine olursa olsun kararlı bir şekilde ihracat yapabilmek için gidiyorlar. 2014 yılı içerisinde 7 kıtada toplam 153 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. Ancak bunu yeterli görmüyor, potansiyelimizin daha da üst seviyelerde olduğunu biliyoruz. Hedefimiz, mevcut pazarlarımızdaki etkinliğimizi daha da artırmak ve ülke sayısını da arttırarak ihracat yapılmayan hiçbir ülke kalmayana kadar çalışmalarımızı sürdürmektir. Türkiye'de üretilen tarımsal ürünlerin bilinirliliğinin arttırılması ihracatımızı olumlu yönde etkileyecektir. Bu süreçte pazarlara markalarımızla girmek ürünlerimizi markalaştırmak zorundayız. Üretici firmalarımızın 2015 yılı içerisinde markalaşma sürecine daha çok önem vereceğine inanıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Hububat ihracatçıları 2015 rotasını çizdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 13 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hububat ihracatçıları 2015 rotasını çizdi haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:31
 • Guneş
  07:10
 • Öğle
  12:27
 • İkindi
  15:07
 • Akşam
  17:24
 • Yatsı
  18:53
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı