Gündem Haberleri

  Hubble, Ay’ı gözlüyor

  Hürriyetim
  20.10.2005 - 11:38 | Son Güncelleme:

  NASA, Hubble Uzay Teleskopu’nun gözünü Ay’a çevirdi. Ay’ın yüzeyini tarayan efsanevi uzay teleskopu, yakın gelecekte gerçekleştirilmesi planlanan Ay yolculukları için uydu üzerindeki potansiyel iniş sahalarını araştırıyor. Hubble ayrıca, gelecekte kurulacak olan Ay üsleri için oksijen ve metal sağlayacak olan titanyum ve demir oksit mineralleri de tarıyor.

  NASA, Hubble teleskopunda bulunan ültraviyole algılayıcısı sayesinde Ay üzerinde oksijen barındıran mineralleri araştırıyor. Elde edilen veriler, yakın gelecekte planlanan Ay uçuşları için NASA’ya potansiyel iniş sahalarını belirlemede yardımcı olacak. Araştırmalarda en fazla öne çıkan oksijen, NASA için insanlı Ay üsleri kurmada en önemli kaynak olarak dile getiriliyor.

   

  Dev teleskopun ültraviyole algılayıcısı sayesinde elde edilen yüksek çözünürlüklü resimler, bilim adamlarına Ay kabuğu üzerindeki mineral çeşitliliği hakkında ipuçları veriyor. Proje dahilinde oksijenin yanı sıra demir sağlayacak mineraller de araştırılıyor. NASA, insanlı uçuşlarından önce Ay’a robotlardan oluşan bir ekipman göndermeyi düşünüyor. Robotlar daha sonra gerçekleşecek olan insanlı uçuşlar için Ay’da gerekli ortamı hazırlayacak.

   

  Hubble’ın gelişkin gözlem kamerası, ilk etapta Ay’ın Dünya’ya en yakın tarafı üzerindeki çeşitli yerlerde, jeolojik olarak bilinen noktalardan çeşitli ültraviyole ve görülebilir ışık fotoğrafları çekti. Bu alanlar arasında Aristarchus Krateri ve Schoroter Vadisi de yer alıyor. Hubble ayrıca, 1971 ve 1972’de ABD’li astronotların taş ve toprak örneği topladığı Apollo 15 ve Apollo 17 iniş alanlarını da fotoğrafladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı