Gündem Haberleri

  HSYK 2 hakimi ihraç etti

  A.A
  22.02.2006 - 15:20 | Son Güncelleme:

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), emekliye ayrılan eski Karamürsel Hakimi Mehmet Resuloğlu ile Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Kazım Doğuer'i meslekten ihraç etti. Kurul Doğuer'i, karar kesinleşinceye kadar görevden de uzaklaştırdı.

  Resuloğlu'nun Karamürsel hakimiyken 95 adet kamu arazisine ilişkin davalarda verdiği kararlarla ilgili hakkında başlatılan disiplin soruşturması tamamlandı.

  Kurul, Resuloğlu'nu, aynı iddialarla ilgili hakkında açılan ceza davasında verilen kararın kesinleşmesini de dikkate alarak, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 69. maddesinin 4. fıkrasına göre meslekten ihraç etti.

  GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA

  Resuloğlu, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde, Türk Ceza Kanunu'nun ”görevi kötüye kullanma” suçundan yargılanmış, verilen hapis cezası paraya çevrilerek ertelenmişti. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da bu kararı onamıştı.

  Mehmet Resuloğlu, bu yargılama sürerken yaş haddinden emekliye ayrılmıştı.

  Hakimler ve Savcılar Kanunu'na göre, hakim ve savcıların emekliye ayrılması başlatılan disiplin soruşturmasını durdurmuyor. Aynı şekilde, emekliye ayrılsa dahi Yasa'da yer alan disiplin cezaları (uyarı-kınama-yer değiştirme-meslekten ihraç) verilebiliyor.

  MESLEĞİN ŞEREFİ İLE OYNAMA

  Kurul, halen Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi olan Kazım Doğuer hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin kararını da verdi. Doğuer'in, 3 ayrı eylemi nedeniyle, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 69. maddesinin son fıkrasına göre ihracına karar veren Kurul, Doğuer'i, karar kesinleşinceye kadar görevden de uzaklaştırdı. Resuloğlu ve Doğuer'in, bu karaların yeniden incelenmesini isteme ve itiraz hakları bulunuyor. Bu istemler reddedilirse haklarında verilen ihraç kararları kesinleşecek.

  Kurul'un, kararlarına dayanak aldığı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun “meslekten çıkarma cezası” başlıklı 69. maddesinin 4'üncü fıkrası, “Hükümlülüğü gerektiren suç, mesleğin şeref ve onurunu bozan veya mesleğe olan genel saygı ve güveni gideren nitelikte görülürse, cezanın miktarına ve ertelenmiş veya 647 sayılı Kanunun 4'üncü maddesindeki ceza veya tedbirlerden birine çevrilmiş olup olmadığına bakılmaksızın, meslekten çıkarma cezası verilir” hükmünü içeriyor.

  Son fıkrası ise “Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verileceğini” öngörüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı