HSBC uleması Türk sukukunu tescilledi

Hürriyet Haber
11 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 11 Eylül 2012 - 01:00

Türkiye’nin sukuk ihracında yetkilendirdiği üç bankadan biri olan HSBC, küresel İslami finans hizmetleri bölümü olan Malezya’nın Amanah şehrinde 5 Eylül’de yaptığı duyuruda, bankanın Şeriat Komitesi’nin Türkiye’nin işlemini onayladığını duyurdu.

HSBC Amanah internet sitesinde, bankanın islami bankacılık sektörüne yönelik ürün ve hizmetlerinde en yüksek şeriat standartlarına önem verdiği vurgulanıyor. Bu amaçla Şeriat Komitelerinden alınan yönlendirme ve tavsiyelerin doğru uygulanması için nitelikli profesyonellerden bir takım görevlendirildiği belirtiliyor. HSBC Amanah işlemlerinin dört bölgesel şeriat komitesi tarafından denetlendiği ve bir de Merkezi Şeriat Komitesi olduğu belirtiliyor.

3 din alimi onayladı

Türkiye’nin sukuk ihracı belgesinde, Türkiye’nin vereceği sertifikaların şeriat kurallarıyla uyumlu olduğu Şeriat Komitesi tarafından tescil ediliyor.  Türkiye’yi onaylayan üç dini alim işe Sheikh Nizam Yaquby, Dr. Mohamed Ali Elgari, ve Dr. Muhammad Imran Usmani. Yaquby’nin, McGill Üniversitesi’nden ekonomi ve karşılaştırmalı din alanında lisans, finans alanında da yüksek lisans diplomasi bulunuyor. Yaquby, islami bankacılık sektöründe “uluslararası üne sahip akademisyen” olarak tanımlanıyor. Dr Mohamed Ali Elgari’nin ise Kaliforniya Üniversitesi’nden Ekonomi alanında doktorası bulunuyor. King Abdul Aziz Üniversitesi’nde İslami Ekonomi üzerine ders veren Ali Elgari’nin birçok islami bankanın şeriat kurulunda yer aldığı belirtiliyor. Muhammad Imran Ashraf Usmani ise Pakistan Merkez Bankası Merkez Şeriat Kurulu üyesi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı