Dünya Haberleri

  HRW: İsrail Lübnan'da sivilleri bilerek bombaladı

  BEYRUT (A.A)
  03.08.2006 - 12:04 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch - HRW), İsrail ordusunun bazı durumlarda Lübnan'da sivilleri bilerek bombaladığı izlenimi edindiğini, bazı saldırıların savaş suçu teşkil ettiğini bildirdi.

  Örgütün açıklamasında, Hizbullah militanlarının Lübnan'da sivillerin arkasına saklandığı yolundaki İsrail'in iddiasının, bu ülkenin sivillerle militanları ayırmakta “sistematik başarısızlığını” haklı çıkaramayacağı belirtildi.
  Açıklamada, “Bu başarısızlıklar kaza olarak nitelendirilemez ve suç Hizbullah'ın yanlış hareketleri üzerine atılamaz. Bazı durumlarda bu saldırılar savaş suçu teşkil eder. Bazı durumlarda İsrail güçlerinin sivilleri kasten hedef aldığı izlenimi edinildi” denildi.

  Örgüt, İsrail kuvvetlerinin savaş uçakları ve ağır silahlarla, çoğu beyaz bayrak asarak kaçmaya çalışan sivil araçlara ateş açtığını da bildirdi.

  Açıklamada, gerek örgütün topladığı deliller, gerekse bağımsız medyanın haberlerinin, sivil vasıtalara yapılan saldırıların hiçbirinin Hizbullah militanlarına zarar verdiğini ya da silahların imha edilmesini sağladığını göstermediği belirtildi.

  İnsan hakları örgütü, raporunu saldırılardan sağ çıkanlarla yapılan görüşmeler, bombalanan yerlerde yapılan incelemeler ve hastanelerle yardım kuruluşlarından gelen bilgilere dayanarak hazırladığını bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı