Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hristofyas'ın Şam Ziyareti

  A.A.
  31 Ağustos 2009 - 17:48Son Güncelleme : 31 Ağustos 2009 - 17:48

  Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Suriye'ye ziyaretinde, KKTC'nin Gazimağusa ile Suriye'nin Laskiye limanları arasında yapılan gemi seferleri konusunu da gündeme getirdi.

  Rum radyosunun haberine göre, bugün Şam'da bir araya gelen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Hristofyas, ikili ilişkilerin yanı sıra Gazimağusa ile Laskiye arasındaki gemi seferleri konusunu ele aldı.

  Görüşmede, Gazimağusa-Laskiye seferleri konusunun, Güney Kıbrıs ve Suriye'nin oluşturacakları özel komitelerde ele alınmasına karar verildi.

  Rum radyosuna göre, Esad, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "sorunun karmaşık olmadığını ve kısa zamanda çözülebileceğini" söyledi.

  BAKAN ATUN:"KKTC MÜZAKERE HEYETİ BUNU MASAYA GETİREREK PROTESTO ETMELİ"
  Öte yandan KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC'nin Suriye ve Lübnan'a yönelik doğrudan deniz yolu seferlerini Kıbrıs Rum yönetiminin diplomatik girişimlerde bulunarak engellemeye çalıştığına işaret ederek, Kıbrıs müzakereleri sürerken Rum tarafının KKTC'nin yurt dışıyla olan doğrudan bağlarını kesmeye çalışmasını kınadı.

  Atun, bir heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, bunun tam anlamıyla bir samimiyetsizlik olduğunu belirterek, KKTC müzakere heyetinin bu konuyu masaya getirerek protesto etmesi gerektiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı