Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hristiyan öğrenciye Kelime-i Şahadet dayağı

  Ali DAĞLAR
  19 Ocak 2012 - 12:45Son Güncelleme : 19 Ocak 2012 - 12:45

  Protestan Kiliseleri Derneği, 2011 Hak İzleme Raporu'nu yayımladı. Raporda, "Hristiyanlara yönelik nefret suçları 2011 yılında da devam etmiş, Protestanlara ve kiliselerine yönelik fiziksel saldırılar gerçekleşmiştir. Zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi’nden kaynaklı sorunlar ve Türkiye’de farklı dinlere mensup kişilere karşı hoşgörüsüzlük sorun olmaya devam etmektedir" denildi.

  Raporda 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında, TCK'da suç olarak tanımlanmadığı halde milli birliğe tehdit olarak anlatılan misyonerlikle ilgili bölümün tüm başvurulara rağmen 2 yıldır kaldırılmadığı öne sürüldü. 5 pastörün yakın, 2 pastörün çağırmalı korumada olduğu, ayinlerin koruma önlemleri altında yapıldığı belirtilen o rapordan 2011'in kayda geçen çarpıcı olayları şöyle:

   

  PASTÖRE KURUSIKI VE POMPALI TÜFEKLE SALDIRI                            

   

  *18.02.2011: Işık Kilisesi Derneği Yalova temsilciliğine taş atan iki çocuk yakalandı, yaşları küçük olduğu için bırakıldı, aileleri kilise camlarını tamir ettirdi, açılan kamu davası sürüyor.

   

  *27.03.2011: Bursa Protestan Kilisesi kültür evine maytapların birleştirilmesiyle oluşturulan bir ses bombası atıldı. Duman ve ses içerideki cemaati korkuttu, kamera kayıtlarına rağmen faili meçhul kaldı.

   

  *01.04.2011:İzmir Diriliş Kilisesi önüne gelen bir kişi pastör dışarıdayken bağırarak kurusıkı silahla ateş etti, av tüfeğini çıkarınca müdahale sırasında havaya ateş etti. Saldırgan polise teslim edildi, yardım eden bir kişi Manisa'da yakalandı, tutuklu yargılanıyorlar.

   

  *26.04.2011: Kutsal Kitap Bilgilendirme Derneği üyeleri Ankara'da bir parkta insanlarla konuşurken 8 kişinin saldırısına uğradı, şikayet olmayınca soruşturma yapılmadı.

   

  *13.05.2011: Samsun Agape Kilisesi Derneği'nin kapısına, pastöre yönelik küfür ve tehdit içeren bir kağıt asıldı. Fail yakalandı, pişmanlık bildirip özür dileyince bırakıldı, dava açılmadı.

   

  BURSA'DA KİLİSE KUNDAKLANDI

   

  *19.06.2011: Bursa Katolik Kilisesi kundaklandı, ahşap kapı yandı, faili meçhul kaldı.

   

  *18.07.2011: Samsun Agape Kilisesi önderi O.P.'nin 15 yaşındaki oğlu internet üzerinden 17 yaşındaki bir genç tarafından tehdit edildi, genç bulundu, şikayetçi olunmadı.

   

  *26.07.2011: Işık Kilisesi Derneği Yalova Temsilciliği'nin tabelası üç kişi tarafından çalındı. 20 Aralık'ta bu kez tabela kırıldı.

   

  *21.09.2011: Kutsal Kitap Bilgilendirme Derneği üyeleri Beşiktaş'ta insanlarla konuşurken darp edildi.

   

  *02.11.2011: Yeni Doğuş Kilisesi Aydın temsilciliği taşlı saldırıya uğradı, camları kırıldı.

   

  KİLİSE DERNEĞİ MÜHÜRLENDİ, KENT MECLİSİNDEN ÇIKARILDI

   

  *2011 başında Van Kilisesi, Belediyece tanındı, gerekli imar değişikliklerine gidildi, Mayıs 2011'de son onay makamı Van Valiliği'nden onay bekliyor. Diyarbakır Kilisesi de 2004'ten beri onay bekleniyor.

   

  *İstanbul Yaşam Aile Kilisesi Derneği Sancaktepe'de dernek merkezi kiraladı, zabıta binayı tadilat sırasında ruhsatsız diyerek mühürledi. Personel, faaliyet izin verilmeyeceğini söyledi.

   

  *Yalova'da Protestan cemaatinin tatil ve toplantı yeri planında değişiklik talebi il genel meclisinde "Hristiyanlara ait, misyonerlik yapılır" tartışmalarına neden oldu ve kabul edilmedi.

   

  *Işık Kilisesi Derneği, üyesi olduğu İzmir BB Kent Meclisi'nin isteği ve izniyle çocuklara yönelik etkinlik düzenledi, konu basına yansıyınca dernek kent meclisinden çıkarıldı.

   

  *Antakya Protestan Kilisesi defalarca mezarlık yeri için Antakya Belediyesi'ne başvurdu, sonuç yok.

   

  ÖĞRENCİYE KELİME-İ ŞAHADET DAYAĞI

   

  *Diyarbakır'da 2010 Nisan ayında İlk Öğretim 5. Sınıf öğrencisi bir Gayrimüslim erkek öğrencinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi sırasında öğretmenin tüm sınıftan kelime-i şahadet getirmesini istemesi ve çocuğun kiliseye gittiğini ve kelime-i şehadeti bilmediğini, öğrenmek istemediğini belirtmesi üzerine sınıfta birkaç arkadaşıyla birlikte öğretmen tarafından tokatlandığı bildirildi. Milli Eğitim soruşturma açmadı, okul değişikliği talebi de kabul edilmedi.

   

  8. SINIF DERS KİTABINDA MİSYONERLİK; MİLLİ BİRLİĞE TEHDİT

   

  Kitabın 205. sayfasındaki "Misyonerlik Faaliyetleri" başlığı altında şöyle deniliyor:

   

  "Misyonerlik, sıradan bir inanç yayma faaliyeti değildir. Misyonerlik, düşünce ve düşünceyi ifade etme özgürlüğü kapsamında da değerlendirilemez. İnsanları din değiştirmeye zorlayan sistemli ve organize bir harekettir. Misyonerler dini amaçların yanı sıra siyasi, kültürel ve ekonomik amaçlar da taşırlar. Dış güçlerden, bazı sivil toplum kuruluşlarından ve kendi çevrelerinden sağladıkları büyük maddi destekle amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırlar. Misyonerler insanların ekonomik zorluklarını istismar ederler. Kendi inançlarına ait metinleri, değişik dillere çevirerek insanlara ücretsiz dağıtır ve gerektiğinde yazılı ve görsel medyayı propaganda aracı olarak kullanırlar. Devletimizin ve milletimizin milli birlik ve bütünlüğüne yönelik tehdit oluştururlar."

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı