Dünya Haberleri

  Hrisostomos: AİHM kararına uymayacağız

  A.A.
  28.01.2011 - 15:58 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Rum Ortodoks Kilisesi'nin KKTC'deki eski malları için Taşınmaz Mal (Tazmin) Komisyonu'na başvurmaları yönündeki kararına uymalarının söz konusu olmadığını söyledi.

  Rum Fileleftheros gazetesine göre Başpiskopos, Larnaka'da yaptığı açıklamada, AİHM kararına uymayı ve KKTC ile olan bütün anlaşmazlıkların Taşınmaz Mal Komisyonu aracılığıyla çözülmesi gerektiği argümanını kabul etmediklerini belirterek, şunları kaydetti:

  “Biz böyle komisyonları tanımıyoruz. Başvurmamız da söz konusu değildir. Neticeyi neredeyse biliyorduk. Çünkü o mahkeme, maalesef adalet dağıtan bir mahkemeden çok siyasi bir mahkemeye benziyor. Dava netti, ancak maalesef dünyanın güçlüleri adalet dağıtmak istemiyor.”

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2. Hrisostomos'un, “kutsal alanları yağmaladığı, Kilise taşınmazlarına ulaşılması hakkını ihlal ettiği ve Kıbrıslı Rumların Kuzey'deki kiliselere gitmelerini engellediği” iddiasıyla 2009 yılında Kilise adına Türkiye aleyhine yaptığı başvuruyu geçtiğimiz günlerde reddetmiş ve KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu hukuk yolunun tüketilmesi gerektiğine karar vermişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı