Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Hrant'ın arkadaşları' adliyeye yürüdü

  Mustafa ÖZDABAK-Ümit TÜRK / İSTANBUL, (DHA)
  07 Şubat 2011 - 13:20Son Güncelleme : 07 Şubat 2011 - 14:26

  Hrant Dink Davası’nın 16. duruşması öncesinde "Hrant’ın Arkadaşları" adlı grup, Dolmabahçe’de toplanarak adliyeye kadar yürüdü. Ünlülerin de katıldığı yürüyüşte, basın açıklamasını bu yıl Yavuz Bingöl okudu.

  YÜRÜYÜŞE ÜNLÜ İSİMLER DE KATILDI / Foto Galeri

  BAŞBAKANLIK OFİSİNE YAKLAŞTIRILMADILAR

  Suikastın aydınlanması için her dava öncesi Beşiktaş Meydanı’nda toplanarak adliyeye yürüyen grup bu kez Dolmabahçe önünden yürümeye başladı. Yürüyüş boyunca gruba çevik kuvvet polisi eşlik etti. Aralarında Yavuz Bingöl, Mustafa Alabora gibi sanatçıların da bulunduğu "Hrant’ın Arkadaşları" isimli yaklaşık 300 kişilik grup, saat 09. 30’da Dolmabahçe Meydanı’nda toplandı.

  Burada, "4 Yıldır Yüzleri Yok, 4 Yıldır Yürekleri Yok" yazılı pankart açan grup Beşiktaş Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Başbakanlık ofisinin bulunduğu kaldırımda yürümelerine izin verilmeyen grup karşı kaldırıma geçerek yürüyüşlerine devam etti. Yürüyüş sırasında onlarca çevik kuvvet polisi, caddeyle grup arasında etten duvar oldu. Bu yıl Bandista isimli müzik grubu da enstrümanlarıyla birlikte gruba destek verdi.

  Başbakanlık ofisi önüne gelen grup, burada yavaşlayarak sloganlarını artırdı. Ofisi geçen grup tekrar şerit değiştirdi. Bu sırada trafik kesilince bazı sürücüler klakson çalarak gruba tepki gösterdi. Beşiktaş Meydanı’na gelen gruba Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, milletvekili Ufuk Uras, Uğur Mumcu’nun oğlu Özgür ve kızı Özge de katıldı. Her yıl farklı bir ismin okuduğu basın açıklamasını bu yıl sanatçı Yavuz Bingöl okudu.

  'YARGI SİSTEMİ, KUSURU OLANLARI CANLA BAŞLA KORUYOR'

  Üzerinden dört yıl geçmesine rağmen davanın doğru dürüst soruşturulmadığını belirten Bingöl şunları söyledi:

  "Cinayet davası niyetine, gerçek sorumluların yanına bile yaklaşmayan bir müsamere sürdürülüyor. Hrant’ın öldürülmesinin yolunu açan, buna yardım eden, göz yuman, katili kahraman yapmaya çalışan, soruşturmayı karartmak için düzmece rapor düzenleyen, mahkemeye düzgün bilgi vermeyen, velhasıl elinden geleni ardına koymayan devlet görevlileri soruşturulmasın, yargılanmasın diye hala herkes seferber. Seferberlerin başında da yargı sistemi geliyor. Hrant’ı söylemediği sözlerden ötürü mahkum ederken en ufak rahatsızlık duymayan yargı sistemi, bu işte kusuru olan valileri, emniyet müdürlerini, polisleri, askerleri korumak için canla başla çabalıyor.

  Hükümetin bu cinayetin sahiden aydınlatılması, böylece devletin temizlenmesi için parmağını oynatmaya niyeti yok. Hangi gizli ve kirli ittifakın icabıdır, bilemiyoruz ama gerçek katilleri saklayan ve koruyan mekanizmaya halkın oylarıyla iktidar gelmiş hükümet de dahildir. Hrant’ın öldrülmesinden bu yana yaşananlar, hepsini gayri meşru kılıyor, farkında bile değiller. Ya da belki umursamıyorlar. Televizyonlarını açıp Mısır’da olup bitenleri seyretsinler; günün birinde umursatırlar insana."

  Bingöl yaptığı açıklamayı son olarak Mahatma Gandhi’nin "Önce seni görmezden gelirler, sonra seninle alay ederler, sonra seninle mücadele ederler, sonra sen kazanırsın" cümlesiyle bitirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı