Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hrant’ın arkadaşları Beşiktaş’ta toplandı

  Uğur CAN-İdris TİFTİKÇİ / İSTANBUL, (DHA)
  10 Mayıs 2010 - 16:12Son Güncelleme : 10 Mayıs 2010 - 16:12

  KENDİLERİNE “Hrant’ın Arkadaşları” adını veren grup, suikastin aydınlanması için her dava öncesi olduğu gibi bugün de Beşiktaş Meydanı’nda toplandı. ’Faşizme inat kardeşimsin Hrant’, ’Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz’, ’Katil devlet hesap verecek’, ’Hrant’a uzanan eller kırılsın. Hrant için adalet için" şeklinde slogan grup daha sonra basın açıklaması yaptı.

  "3,5 YILDIR KATİLLERİ TANIYOR VE ADALET İSİTYORUZ."

  Grup adına yapılan basın açıklamasını okuyan Tülin Özen, şunları söyledi:

  "Ömrümüz yettiği kadar burada olacağız. Hrant’ın ölümüne bir şekilde karışmış kişiler bunu böyle bilsin. Boşuna uğraşıyorlar yaptıkları en fazla adaleti geciktirecek. Cinayete karışanlar bir şekilde ortaya çıkacak ve biz yere eğilen yüzlerini göreceğiz. İlgili davaların birleştirilmesi gerekiyor. Yani ‘ben devletim’ diyen bir devletin nasıl davranması gerekiyorsa öyle davranılırsa adelet hiç de uzak değil. Cinayet civarındaki güvenlik kamera görüntüleri tahrip edildi. Bunların ortaya çıkarılması ile başlanabilir mesela. Katilin güya rastgele girdiği bir internet kafe her nasılsa bir güvenlik şirketi ile ilişkili çıktı. Neymiş bu ilişki buna bakabilirler. Poyrazköy ve Kafes iddianameleri ile birlikte Hrant’ın öldürülmesi ile ilgili herşeyin yeniden soruşturulması gerekir."

  "GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE KİMİN CESARET VERDİĞİNE BAKILABİLİR"

  Hrant Dink cinayetinin aydınlatılması gerektiğini söyleyen Tülin Özen, "Samsun’da katille birlikte sırıtıp poz veren güvenlik görevlilerine kimin cesaret verdiğine bakılabilir. Hrant Dink suikasti özel savcı ekibi tarafından araştırılmayı hak etmiyor mu? Savcı atayabilirler. Başlangıçta ‘namus davamızdır’ denilen dava utanç müsameresine döndü. Biz bunu bir kenara yazdık unutamayız. Yine de devleti namusunu kurtarma operasyonuna çağırıyoruz. Sabrımız bu kadarına izin veriyor" diye konuştu.

  Grup daha sonra davanın görüldüğü Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne yürüdü. Grubun en önünde Hrant Dink’in eşi Rakel Dink yer aldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı