Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hrant Dink'in büyüdüğü Kamp Armen yeniden yapılacak

  Ezgi ÇAPA/İSTANBUL (DHA)
  13.05.2017 - 09:35 | Son Güncelleme:

  Gazeteci Hrant Dink'in de aralarında bulunduğu öksüz ve yetim çocuklara yuva olan Kamp Armen'in (Tuzla Ermeni Yetimhanesi) yeniden inşa edilmesi için önünde engel kalmadı.

  OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

  Yeni bir bina inşa edilmesi için 8 Nisan'da yıkılan Kamp Armen'in yeniden inşası için gerekli olan imar değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde oybirliği ile kabul edildi. 2015’te Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na iade edilen Kamp Armen'in arazisi vakfın da isteği doğrultusunda Sosyal ve Kültürel Tesis Alanı'na alındı. Böylelikle yetimhane binası yeniden inşa edilebilecek.

  İNŞAATIN BAŞLAMASI İÇİN GEREKLİ ADIM ATILDI

  Bir kısmı Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na, küçük bir kısmı ise Tuzla Belediyesi'ne ait olan arazi için yapılan plan değişikliğine göre, bu alanda Halk Eğitim Merkezi, bilgi-beceri-meslek edindirme kursları gibi eğitim yapıları kültür merkezleri, sinema-tiyatro-sergi-konser- konferans salonları, kültürel yapılar, sosyal yardım birimleri, kütüphane, yurt, huzurevi, yetiştirme yurdu, rehabilitasyon, güçsüzler evi gibi tesisler yer alabilecek. Öte yandan plan notlarına konut ve ticari birimler yer alamaz ibaresi de eklendi. 4 bin 840 metrekare alanda hazırlanan projede, yıkılan kamp binasının yeniden yapılması ve yeşil alanın korunması öngörülüyor.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı