Gündem Haberleri

  Hrant Dink cinayeti davası

  A.A
  02.07.2007 - 14:30 | Son Güncelleme:

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davası nedeniyle basın açıklaması yapan “Hrant Dink Davasını İzleme Koordinasyonu” Sözcüsü Tores Dinçöz, “Bizi katleden karanlığın dağıtılması için adalet istiyoruz” dedi.

  Barbaros Hayrettin Paşa'nın heykelinin bulunduğu meydanda sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan, çoğunluğu siyah giyinmiş yaklaşık 1000 kişilik grup, yakalarına Hrant Dink'in doğum yılının yazılı olduğu fotoğrafları taktılar.
  “Hepimiz tanığız adalet istiyoruz” yazılı, “Hrant Dink Davasını İzleme Koordinasyonu” imzalı pankart açan grup, ellerinde de “Hepimiz Ermeniyiz hepimiz” ve “Hepimiz Hrant Dink'iz” yazılı dövizler taşıdı.

  Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'in duruşmaya giderken selamladığı ve aralarından geçtiği grup, Dink'i uzun süre alkışladı.
  Saygı duruşunda bulunulmasının ardından grup adına basın açıklaması yapan koordinasyon sözcüsü Tores Dinçöz, “barış ve kardeşlik adına adalet istediklerini” söyledi.

  “Sevgili kardeşimiz, barış güvercinimiz Hrant Dink'i güpegündüz ensesine kurşun sıkarak öldüren katiller bugün yargılanmaya başlıyor” diyen Dinçöz, “gerçeklerin karartılmaması için toplandıklarını” söyledi.

  “Hrant Dink'in yargılandığı mahkemelerin önünde de toplandıklarını, onu hedef haline getirenleri kınadıklarını” ifade eden Dinçöz, “Yeterince güçlü değilmişiz ki sesimiz kardeşimizi aramızdan aldılar” dedi.

  Dink'in cenazesinde olduğu gibi duruşlarının sessiz bir çığlık olduğunu söyleyen Dinçöz, “Toplumu bölen milliyetçiliğe, nefret üreten ırkçılığa karşı barışın, kardeşliğin, farklılıklarımızla birlikte yaşamanın sesi olacağız” diye konuştu.
  Tıpkı Hrant Dink gibi kendilerinin de bu ülkenin insanlarının aydınlık geleceğine inandıklarını ifade eden Dinçöz, şunları söyledi:

  “Hrant'ı öldürenler bu ülkeye barışı, huzuru çok görenlerdir. Onlar korku ve vicdansızlık her yere hakim olsun istiyorlar. Umudu bize çok görüyorlar. Biz umudun kazanmasını istediğimiz, biz halkların kardeşliğini savunduğumuz için buradayız. Bu yüzden tekrar sesleniyoruz; hepimiz hala Hrant Dink'iz. Bizi katleden karanlığın dağıtılması için adalet istiyoruz.”

  Tores Dinçöz, gruptakileri slogan atmadan dağılmaları konusunda uyardıktan sonra izleme koordinasyonunun meydanda kalacağını ve duruşmayla ilgili bilgileri aktarmaya devam edeceğini söyledi. Dinçöz bu süre içinde, oluşturulan ses sistemiyle Hrant Dink'in makalelerinin ve Rakel Dink'in bazı beyanlarının okunacağını kaydetti.
  Basın açıklamasına katılanlardan İstanbul 1. Bölge bağımsız milletvekili adayı Ufuk Uras, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, “Kamuoyu vicdanının Hrant Dink cinayetinin aydınlanması konusundaki ısrarına kulak kesilmek gerektiğini” söyledi.
  “Ne yapıp edip cinayetin arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılması gerektiğini” ifade eden Uras, “Bu ortaya çıkarılırsa Türkiye'de demokratikleşme ve siyasi cinayetlerin açığa çıkarılması konusunda önemli adımlar atılabilecek gibi gözüküyor” dedi.

  “Dink cinayetinin arka planının hasır altı edilemeyeceğini düşündüğünü” söyleyen Uras, “Yeter ki kamuoyu vicdanının bu kararlılığı sürsün. Burada görülüyor ki Hrant Dink davası artık bu ülkenin turnosol kağıdı oldu. Ya bununla yüzleşeceğiz ya da hakikaten bizi çürüme ve yozlaşmadan başka bir şey beklemiyor” dedi.
  İstanbul 2. Bölge Bağımsız milletvekili adayı Prof. Dr. Baskın Oran da “Azizler, şehitler, yaşayan insanlardan daha güçlüdür. Hrant boşuna gitmedi” diye konuştu.

  Basın açıklamasına gazeteci-yazar Oral Çalışlar, yayıncı Ragıp Zarakolu ve İHD İstanbul Şubesi eski başkanlarından Eren Keskin de katıldı.

  Açıklamanın ardından grubun bir bölümü meydandan ayrılarak, Sivas olaylarının 14. yılı nedeniyle Kadıköy'de düzenlenecek mitinge hareket etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı