Gündem Haberleri

  Hoşgörüyü seçin

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yeni yıl mesajında laiklik olmadan, din ve vicdan özgürlüğü olmayacağını belirtti. Sezer, kavga yerine hoşgörünün seçilmesini istedi.

  Birlik ve dirliğimizi korumamız, yardımlaşma ve dayanışmamızı her koşul altında sürdürmemiz, Türkiye'nin parlak geleceğinin de güvencesi olacaktır. Laik devlet yapısının benimsenmesi, Türk Ulusu'nun, büyük Atatürk'ün önderliğinde çağdaşlık yolunda attığı en önemli adımlardan biridir. Dünya yaşamını din kurallarının etkisinden kurtarıp bilim ve aklın egemenliğine bırakan laiklik ilkesi, çağdaşlaşmanın vazgeçilmez öğesidir. Demokrasinin temelini oluşturan laiklik ilkesi olmadan, din ve vicdan özgürlüğünden kesinlikle söz edilemez. Laiklik, tüm özgürlüklerin olduğu gibi, din ve vicdan özgürlüğünün de güvencesidir. Ulus ve devlet olarak, her alanda büyük dönüşümlerin yaşandığı günümüzde en önemli görevimiz, geleceğe en iyi biçimde hazırlanmak, çocuk ve gençlerimize övünecekleri bir ülke bırakmak olmalıdır. Her şeyden önce, ayrımcılığı yadsımalı ve birbirimizi olduğu gibi kabul etme olgunluğunu göstermeliyiz. Yaşamın her alanında çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyü, karanlık yerine aydınlığı seçmeliyiz. Bu değerleri yaşama geçirebildiğimiz oranda başarı da bizimle olacaktır.

  Bülent Ecevit: Bayramda af mutluluğu

  Ramazan bayramı, ulusal birliğimizin, toplumsal dayanışma ve huzurunun simgesidir. Tüm insanlığa hakça bir düzenin ve barışın yolunu gösteren İslam dini, gerçek değerine laik cumhuriyetimizle ulaşmıştır. Bu bayramda, aynı zamanda aftan yararlanan onbinlerce yurttaşımız, ailelerine ve dostlarına kavuşmanın mutluluğunu duymaktadır. Tüm dindaşlarımıza mutluluklar, esenlikler dilerim, sevgiler, saygılar sunarım.

  Devlet Bahçeli: Ufkunuz geniş olsun

  Büyük milletlerin hayalleri de, ufukları da geniş olmak zorundadır. Türkiye'de yaşayan herkesin ortak hedefleri vardır. Hepimizin arzusu büyük, çevresinde etkin ve söz sahibi bir Türkiye'nin gerçekleştirilmesidir. 21. Yüzyıl'ın önümüzde koyduğu temel çerçeve olan, daha iyi işleyen devlet, daha mutlu bir millet, güçlü bir demokrasi ve gelişen bir ekonomi hedeflerini gerçekleştirmek azim ve kararlılığındayız.

  Mesut Yılmaz: Dirayetli olalım

  Türkiye kendi gölgesinden ürken bir ülke değildir olamaz. kendi vatandaşından korkan, kendi insanına güvenmeyen, kendi toplumunun tümüne veya bir bölümüne karşı cephe alan bir devlet yapısı ile Türkiye'yi 21. Yüzyıl'daki hedeflerine ulaştıramayız. Cesur ve dirayetli olmalı, çok çalışmalıyız. Dünya üzerinde ayakta kalmanın, güçlenmenin, söz sahibi olmanın, zenginleşmenin, geleceği güvence altına almanın yolu budur.

  Org. Huseyin Kivrikoglu: TSK, daima görevde

  Türk milletinin sevgi ve güvenine layık olarak, onun bağrından çıkan TSK'nin bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da yurtiçinde ve yurtdışında kendisine tevdi edilen her türlü görevi sarsılmaz bir azim ve iradeyle ifaya devam edeceğine ve TC Devleti'ni hedef alan her türlü tehdide karşı mukaddes vatan topraklarını canı ve kanı pahasına koruyacağına olan sonsuz güvenimi belirtmekten gurur duymaktayım.

  Tansu Çiller: İnançlara saygı

  Ramazan ayı boyunca insanların birbirlerine yaptıkları ve bayram günleri yapacakları ziyaretler, yardımlaşmalar, küskünlüklerin ve gerginliklerin erimesi, bu ayın önemini daha da artırmaktadır. Ramazan ayında oruç tutmayan halkımızın düşüncelerine saygı göstererek, demokrasinin bir unsuru olan düşünce ve inanç farklılığına saygı da, bu ayın kutsallığı ve beraberinde getirdiği hoşgörünün bir göstergesidir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı