Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hoşgörü ve sevgiye çağrı

  Hürriyet Haber
  18 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ocak 1999 - 00:01

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, bayram mesajı yayınladı. Yılmaz, mesajında yardımlaşma ve dayanışma çağrısı yaparken kırgınlıkların ve düşmanlıkların unutulmasını istedi.

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, ‘‘Bayramlar, dini şuur ve duygunun gelişmesine, milli ve manevi değerlerin güçlenmesine vesile olan müstesna günlerdir. Şahsi menfaat hesaplarını ve kırgınlıkları ortadan kaldırmalı, dargınlar barışmalı, sosyal yaralar sarılmalı, bütün müminler kaynaşmalıdır’’ dedi.

  Yılmaz, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, maddi ve manevi yönü olan bayramların, birey ve toplum yaşamında çok önemli bir yeri ve değeri olduğunu belirtti. Bayramların, birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi ve saygı ruhunun kuvvetlenmesine, yardımlaşma ve dayanışmanın oluşmasına dargınlık, düşmanlık ve çekişmelerin giderilmesine yardımcı olduğunu savunan Yılmaz, şunları kaydetti:

  ‘‘Bununla birlikte bayramlar, toplum bünyesinde açılan yaraların sarılmasına, fakir, yetim ve kimsesizlerin gözetilmesine, akraba, komşu ve büyüklerin ziyaret edilmesine, çocukların sevindirilip manevi havayı teneffüs etmelerine, kısaca her türlü ahlaki ve insani değerlerin kazanılmasına vesile olan müstesna günlerdir.’’

  Yılmaz, günümüzde dünyanın muhtelif bölgelerinde Müslümanların ezildiği ve zulme maruz kaldığına dikkat çekerek, ülkenin birleşme ve dayanışmaya her zamandan daha çok muhtaç olduğunu vurguladı.

  Yılmaz, fitrelerini şu ana kadar herhangi bir sebeple veremeyenlere de ‘‘Bayram namazından önce vermek suretiyle fakir, muhtaç, yetim ve kimsesizlerin de bayramın sevincine ortak olmalarını sağlayın. Buruk kalplerini tamir etmeye çalışın’’ çağrısında bulundu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı