Gündem Haberleri

  Hoş geldiniz

  Hasan TÜFEKÇİ
  24.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bingazi’ye gönderilen Orhangazi-1 ve Osman Gazi-1 feribotları, dün gece Marmaris Limanı’na geldi. Yaklaşık 20 saat süren yolculuğun ardından saat 23.44’te limana yanaşan Orhangazi-1 Feribotu ile 30’u yabancı uyruklu 1516 kişi getirildi. Osman Gazi-1 feribotu da saat 03.00’te bin 530 yolcusuyla Marmaris’e geldi.

  ORHANGAZİ-1 MARMARİS'TE / FOTO GALERİ

  OSMAN GAZİ-1 FERİBOTU DA GELDİ / FOTO GALERİ

  FERİBOTLARLA TÜRKİYE'YE DÖNDÜLER / WEB TV

  BİNGAZİ'DE MAHŞER GECESİ / FOTO GALERİ 

  LİBYA'DAN YURDA DÖNÜŞ SÜRÜYOR / WEB TV

  İŞTE LİBYA'DAKİ DEHŞET ANLARI / WEB TV

  İlk feribot 23.44'te limana yanaştı        

  Libya’daki Türkler’in yurda getirilmesi için Bingazi’ye gönderilen Orhangazi-1 Feribotu, dün gece Marmaris Libanı’na ulaştı. Yaklaşık 20 saat süren yolculuğun ardından saat 23.44’te limana yanaşan feribotla 30’u yabancı uyruklu 1516 kişi getirildi. Bahriyeli selamıyla karşılanan yolcular “en büyük Türkiye, başka büyük yok” sloganı atarak sevinçlerini dile getirdi. Yolcuların feribottan indirilmesinde kısa süreli sorun yaşandı. Feribotun kapaklarının limanla uyum göstermemesi nedeniyle yaşanan sorun çözüldükten sonra yolcular feribottan indi. Yolculardan sağlık problemi yaşayanlar, limanda hazır bekletilen 112 acil servis görevlilerince seyyar hastanelere alındı. Daha sonra sağlık durumu ciddi olan 6 kişi hastaneye sevkedildi. Yolcular Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından karanfillerle karşılandı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, feribotun Girit açıklarında fırtınaya yakalandığını bu nedenle bazı yolcuların rahatsızlandığını söyledi.

  Yakıt ikmali

  Zorlu geçen yolculuğun ardından Marmaris’e ulaşan yolcular arasında 10 günlük bebek de var. Onur Eren Çalışkan adlı bebeğin sağlıklı bir şekilde Türkiye’ye ulaşması da mutluluğu bir kat daha artırdı.
  Yakıt ikmaliyle zaman kaybetmemek için 20’şer tonluk 6 yakıt tankerle yola çıkan feribotlar, Libya’da mahsur kalan diğer Türk vatandaşlarını almak için Marmaris’te hazır tutulan tankerlerden yakıt ikmali yapıp tekrar yola çıktılar.

  İlk hediye Hürriyet’ten

  /images/100/0x0/55eb104df018fbb8f8a8ad40Hürriyet Libya Cehennemi’nden İDO feribotlarıyla kurtarılan Türk aileleri Marmaris Limanı’nda karşıladı. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, annesi Nilüfer Arıkan’ın kucağındaki 2 yaşındaki Batuhan’a gazetenin hoş geldin hediyesini verdi. Bir oyuncak bilgisayar ve kitap setinden oluşan hediyeye sevinen Batuhan’ın gülücükleri annesine de yansıdı. Nilüfer Arıkan’ın mutluluğu Trablus’ta bulunan kocası Harun Arıkan’ın da ülkesine kavuşmasıyla tamamlanacak.

  2 bin yatak hazır

  Libya’dan gelenler için Marmaris’teki otellerde 2 bin yatak ayrıldı. Konaklamak isteyenler buralara yerleştirilecekler. Ancak memleketlerine gitmek isteyenler 14 ayrı noktaya otobüslerle gönderilecek. Orhangazi ve Osmangazi feribotları, 4-5 saatlik bakımın ardından tekrar yola çıktılar.

  İkinci feribot 03.00'te geldi

  İDO’ya ait Osman Gazi-1 feribotu da saat 03.00’te bin 530 yolcusuyla Marmaris’e geldi.

  Orhan Gazi-1 feribotunun ardından limana yanaşan Osman Gazi-1 Feribotu’ndaki yolcuları da, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ karşıladı. İkinci feribotla gelen Türk yolcuların gümrük alanında akrabaları ile karşılaşmaları duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Anneler çocukları ile kucaklaşırken, kardeşlerini bekleyenler ise dakikalarca birbirlerine sarılarak hasret giderdi. İkinci feribotla gelen vatandaşların bir bölümü istekleri üzerine memleketlerine gönderildi. Dinlenmek isteyenler de otellere yerleştirildi.

  İŞTE LİBYA'DAN İLK CANLI YAYIN /WEB TV   

  LİBYA'DAKİ DEHŞET ANLARI TÜRKLERİN KAMERASINDA / WEB TV 

    

          

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı