Ege Haberleri

EGE

  Horoza klimalı harem

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.05.2000 - 00:01

  UZUN ötüşü ve tüylerinin rengiyle tanınan Denizli Horozu'nun ırkını sürdürebilmek için yeni projeler hazırlanıyor. Kent merkezinde gürültüden strese girip, yaz sıcağıyla üreme yeteneğini kaybeden horozların yozlaşmasını önlemek üzere klimalı merkez hazırlanıyor.

  TARIM İl Müdürlüğü'nce hazırlanacak bin metrekarelik gen merkezi, klima sistemi ve bilgisayar teknolojisiyle donatılacak. Merkezin sponsorluğu için ilk başvuru Abalıoğlu Tavukçuluk'tan geldi.

  Horozlara harem

  UZUN ötüşü ve tüylerinin rengiyle tanınan Denizli Horozu'nun ırkını sürdürebilmek için proje hazırlanacak. Kent merkezinde gürültüden strese girip, yaz sıcağıyla üreme yeteneğini kaybeden horozların yozlaşmasını önlemek üzere önümüzdeki günlerde sponsor firmayla protokol imzalanacak.

  TARIM İl Müdürlüğü'de hazırlanacak bin metrekarelik gen merkezi, klima sistemi ve bilgisayar teknolojisiyle donatılacak. Merkezin sponsorluğu için ilk başvuru Abalıoğlu Tavukçuluk'tan geldi. Tarım İl Müdürü Hüseyin Zengin, fizibilite aşamasındaki proje maliyetinin henüz belirlenmediğini açıkladı.

  DENİZLİ Horozu'nun eski ve havalandırmasız kümeslerde kötü şartlar altında yozlaşmaya başladığını belirten Zengin, proje sayesinde ırkın özelliklerinin korunacağını söyledi. Pekmez kefi, al, demirkır, pamukkır ve kürklü ana ırkları üretimde esas alınacak.

  Vitrinden izlenecek

  YILLIK 500 horoz üretim kapasitesi bulunan Denizli Tarım İl Müdürlüğü, bu projenin hayata geçmesiyle Denizli horozundan bin tane damızlık ayrılacak. Bunlar, ötüş süreleri ve kapasitelerine göre izlenecek. Damızlık horozların satışı yapılmayacak ve sadece üretme için kullanılacak. Ziyaretçilerin Denizli horozunu yerinde görebilmesi için de vitrin sistemi oluşturulacak. Hijyenin sağlanması amacıyla kümeslere işçiler dışında kimse giremeyecek, vitrin kümes sayesinde ziyaretçiler, Denizli Horozu'nu doğal ortamında görebilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı