Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

‘Hormonsuz’ 6 ayda 78 madalya

Doping skandallarıyla yakın zamana kadar manşetlerden düşmeyen halterde, Tamer Taşpınar’ın başkan seçilmesinden sonra altı ayda ‘hormonsuz’ toplam 78 madalya kazanıldı.

Röportaj: Celal DEMİRBİLEK / Tallinn
SON GÜNCELLEME

Son dönemde doping olaylarıyla gündeme gelen halterde ‘hormonsuz’ da madalya kazanılabileceği görüldü. 6 ay önce federasyon başkanı seçilen Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar yönetiminde Türk haltercileri katıldıkları 7 şampiyonada 18 altın, 35 gümüş ve 25 bronz olmak üzere 78 madalya kazandı!.. Genç sporcularla yola çıkan Taşpınar, semeresini hemen gördü.

‘HER KAMPTA NUMUNE ALDIRDIK’

Taşpınar, ‘temiz madalya’ başarısını nasıl sağladıklarını ise şöyle anlattı: “Her kampta numune aldırdık. Yakalanan 33 sporcuya 2 yıl spordan men cezası verdik. Hoca ve doktorları bilgilendirdik. Tedbirli davranarak doping vakalarını ülkemizde yakaladık. Antrenöre de ceza verileceğini ilan ettik.
Destekleyici 12 çeşit ilaç sayısını 4’e indirdik.” Taşpınar, halteri merdiven altından kurtardıklarını belirterek. Çocuk Esirgeme Kurumu’nun taranarak sporu geniş kitlelere yayacaklarını söyledi. Taşpınar, ilk etapta Samsun, Trabzon, Karabük, Kastamonu, Ankara, Kırıkkale, Bartın ve Amasya’da salon açtıklarını kaydetti.

Rus halterci Türk hakem Külte’ye duacı

AVRUPA Gençler ve 23 Yaşaltı Halter Şampiyonası’nı 4 altın, 10 gümüş, 3 bronz olmak üzere toplamda tam 17 madalya ile kapayan genç kızlarımız takım sıralamasında Rusya’nın ardından ikinci olurken, hakemlerimiz turnuvanın en başarılıları oldular.
Erkekler 94 kiloda Rus Egor Klimonov, silkmenin 219 kiloluk 2. kaldırışında üç hakemden ikisi faul verirken, Türk hakem Ali Beyhan Külte, karşı çıktı. Kütle, jüri tarafından haklı bulundu ve diğer iki hakemin kararı iptal edildi. Böylece Külte sayesinde Rus halterci Avrupa şampiyonu ilan edildi.

Tamer Taşpınar kulüplere yardıma başladıklarını söyledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler