Gündem Haberleri

  ‘Hormon’u SSK alacak

  Mutlu KOSER / İSTANBUL
  27.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyüme geriliği hastası Fazilet Nagihan Kuşkonmaz’ın boyunu uzatacak hormon için ödeme yapmayan SSK’ya karşı açılan davayı Kuşkonmaz Ailesi kazandı.

  BÜYÜME geriliği hastası (intrauterin) 15 yaşındaki Fazilet Nagihan Kuşkonmaz, kendisine büyüme hormonu iğnesi vermeyen SSK aleyhine açtığı davayı kazandı. İstanbul 7’nci İş Mahkemesi, Kuşkonmaz’a büyüme hormonu iğnesinin verilmesine, ailenin ödediği toplam 3 bin 500 YTL iğne parasının da SSK’dan tahsiline karar verdi. Davayı kazandığını rüyasında gördüğünü söyleyen Kuşkonmaz, ‘Bu karar benim için büyümeyi, yaşıtlarımın seviyesine ulaşabilmeyi ifade ediyor. Hedefim 1 metre 52 santimetreye ulaşmak’ diyerek sevinç gözyaşı döktü.

  İstanbul 7’nci İş Makemesi’nde görülen duruşmaya Fazilet Nagihan Kuşkonmaz, annesi Fatma Kuşkonmaz ile birlikte katıldı. Mahkemeye gelen Adli Tıp Kurumu Raporu’nda büyüme geriliği hastası Kuşkonmaz’a büyüme hormonu tedavisinin uygulanması gerektiği belirtildi. Kuşkonmaz’a büyüme hormonu verilmesine hükmeden mahkeme, ailesinin büyüme hormonu iğnesine verdiği toplam 3 bin 500 YTL’nin SSK’dan tahsiline karar verdi. Mahkeme çıkışında sevinç gözyaşı döken Kuşkonmaz, ‘Kararı rüyamda gördüm. Rüyamda Hakim, ‘Fazilet Nagihan’a büyüme ilacı verilsin’ diyordu. Çok mutlu olmuştum. Uyanınca gördüklerimin rüya olduğunu anladım üzüldüm. Ama şimdi rüyam gerçek olduğu için çok mutluyum. Bu karar benim için büyümeyi, yaşıtlarımın seviyesine gelmeyi ifade ediyor. Herkese teşekkür ederim’ dedi. Anne Fatma Kuşkonmaz, kızı için verdiği hukuk savaşını kazanmanın sevincini, ‘Adalet yerini buldu. Bu dava büyüme geriliği olan başka çocuklara örnek teşkil edecek. Çok mutluyum ama 15 sene çektiklerimizin hesabını kim verecek. SSK’ya tazminat davası açacağım. Kızım şimdi 1 metre, 43 santim, 30 kilo. Kemik gelişimi durana kadar hedefimiz 1 metre 52 santime ulaşması’ sözleriyle dile getirdi. Anne karnındayken İntrauterin (Büyüme Gelişme Geriliği) hastalığına yakalanan Kuşkonmaz’a, 4-6 yaş arasında Çapa Tıp Fakültesi’nde uygulanan tedavide ücretsiz Genetropin iğnesi verildi. Genetropin iğnesi ile boyu normal seyrinde uzayan Fazilet Nagihan Kuşkonmaz, 6 yaşından 8 yaşına kadar ilacı kullanamayınca yaşıtlarına göre oldukça kısa kaldı. İğne ile yılda ortalama 5 santim büyüyen Nagihan, aylık ilaç parasının 1 milyar 750 milyon lirayı temin etmede zorlanınca çareyi SSK aleyhine dava açmakta buldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı