« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Homoseksüeller harita okumada daha başarılı

Yeni bir araştırma homoseksüellerin harita okuma konusunda usta oldukları şeklinde sonuçlandı. İngiliz bilim adamları homoseksüellerin iki cinsteki olumlu özelliklere aynı anda sahip olduklarını buldular.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Homoseksüeller harita okumada tıpkı kadınlar gibi davranırken aynı zamanda heteroseksüel erkekler için tipik olan konumlama stratejilerinden de yararlanabiliyorlar.

İlginç sonuç 80 heteroseksüel ve homoseksüel erkek ve kadınla gerçekleştirilen bir araştırmayla elde edildi. Homoseksüel erkekler bu açıdan bakıldığında, tamamen kadınsı davranışlar gösteren lezbiyenlerden önemli bir farklılık gösteriyorlar.

East London Üniversitesi psikobiyolog Qazi Rahman’ın konuyla ilgili araştırması, Behavioral Neuroscience dergisinde yayımlandı. Araştırmaya katılanlardan yarım dakika içinde bir harita üzerinde dört farklı rota belirledikten sonra bunları hatırlamaya çalışmışlar. Heteroseksel erkekler genelde dört ana yön ve mesafelere dikkat ederken, kadınlar mesafeleri, işaretli noktalara ve binalara göre akıllarında tutmaya çalışmışlar.

Homoseksüel erkekler ise her iki stratejiden de yararlanıyorlar. Daha önceki araştırmalardan da anlaşıldığı gibi lezbiyenler ve heteroseksüel kadınların bilişsel özellikleri arasında hemen hemen hiçbir fark yoktur.

Homoseksüel erkek ve kadınlar farklı gelişiyorlar diyor Rahman. Seksüel yönlenmeyi çalıştıran ve bilişsel farklılıklara neden olanlar homoseksüel erkeklerde birbiriyle sıkı sıkıya ilişkili. Oysa lezbiyenlerde bilişsel yetiler ve cinsel eğim birbirinden bağımsız olarak gelişmekte.

Bunları da Beğenebilirsiniz