Ege Haberleri

EGE

  Homeros’ta tarihe yolculuk başlıyor

  Can ÖZLÜ/ İZMİR, (DHA)
  16.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bornova, Yeşilova Höyüğü’nden sonra, Homeros Vadisi’nde Zaman Yolculuğu’na başlıyor. 2010 yılında hayata geçecek olan projeye, İsveçli arkeologlar da katılarak ortaklık edecek.

  İzmir’in ilk yerleşim yeri olarak bilinen Yeşilova Höyüğü’nde kazı çalışmalarına devam eden, hayata geçirdiği Zamana Yolculuk Projesi ile de ortaya çıkan eserleri, dönemin kıyafetleri ve araç gereçleriyle öğrencilere aktaran Bornova Belediyesi, kentin bir diğer tarihi mekanı Homeros Vadisi’ni de canlandırma kararı aldı.

  Başkan müjdeyi verdi

  İsveç’in Kalmar kenti ile yürütülen Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında Bornova’ya gelen arkeologlar Ebbe Westergen ve Andreas Juhl ile birlikte Homeros’un yaşadığı belirtilen mağaraları gezen Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Homeros Vadisi’nde de Zaman Yolculuğu Projesi’ni başlatacaklarının müjdesini verdi.

  Önce neler yapılacak

  2010 yılında başlaması düşünülen proje kapsamında, Homeros’in yaşadığı döneme ait kıyafetler tasarlanacak. Alanda yapılacak kazı çalışmaları ile tarihi değerler ortaya çıkartılacak. Başta öğrenciler olmak üzere tüm İzmirliler tarihte yolculuk yaplacak. Gördükleri manzara karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen İsveç heyeti, Yeşilova Höyüğü Kazı Alanını da ziyaret etti. Yeşilova Höyüğü Kazı Alanı’nda öğrenciler ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin ile birlikte zaman yolculuğuna çıkan heyet odun ateşinde mercimek yemeği pişirdi.

  Birinci aşama

  Homeros Vadisi’nde proje ile ilgili bilgiler veren Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Yeşilova Höyüğü’nde uygulanan kazı çalışmaları ve “Zaman Yolculuğu” çalışmalarının projenin birinci aşaması olduğunu kaydederek şöyle konuştu,  “Bornova’nın kültürel değerlerine değer katacak bir proje uyguluyoruz. Yeşilova Höyüğü’nde yapılan kazı çalışmaları sonucu 8500 yıl öncesine dayanan kalıntılara rastlandı. Burada 8500 yıl öncesini ‘Zaman Yolculuğu’ projesi ile canlandırıyoruz. Zaman Yolculuğu projemiz herkese açık. Öğrenciler, yerli ve yabancı turistler ve bu tarihi yeri görmek isteyen herkes Zaman Yolculuğu projemize katılıp burada 8500 yıl öncesini yaşayabiliyor. Projenin ikinci ayağı Homeros Vadisi olacak. 2010- 2011 yıllarında Homeros’un yaşadığı bu coğrafyada bizler de O’nu yaşamaya ve yaşatmaya çalışacağız. Projeyi ‘Sürdürülebilir Turizm’ projesi kapsamında İsveçli ortaklarımızla birlikte uygulayacağız.”  Homeros Vadisi ve Yeşilova Höyüğü’nü gezip hayran kalan İsveç Kalmar Kenti’nden “Sürdürülebilir Turizm” projesi ortakları Ebbe Westergen ise şöyle konuştu:

  Turizm projeleri sürecek

  “Bornova’nın gerçekten çok özel tarihi değerleri var. Buralar gerçekten mükemmel. Bornova’da tarih turizmi anlamında yapılacak çok proje var. Bornova’nın gelişimine katkıda bulunmak için başta burada yaşamış ve İlyada ve Odysea destanlarını burada yazmış usta edebiyatçı Homeros olmak üzere, Yeşilova Höyüğü, Levanten Köşkleri gibi çok sayıda yer ve imkan var. Bornova Belediyesi ile tarih turizmi projelerimiz devam edecek.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı