Gündem Haberleri

  Hollywood’un yarısı sahnede

  Hürriyet Haber
  06.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollywood'un ünlü ve tecrübeli sanatçıları arasında yeni bir akım başladı. Los Angeles'tan New York'a, Londra'dan Paris'e kadar hepsi bir bir tiyatroya kayıyor. Üstelik sinemadan onca astronomik rakamlar kazanmalarına rağmen, bir çoğu haftada sadece 1000 dolara tiyatroyu seçiyor. Buna son olarak New York'ta Macbeth ile sahne alan Alec Baldwin ile Angela Basset katıldı. Uma Thurman ise, East Village'da 180 izleyici karşısında Moliere'in Le Misanthrope'unu oynuyor. Bu listeyi daha da çoğaltmak mümkün. Nerdeyse Hollywood'un yarısı sahnede...

  Toni Braxton, Güzel ve Çirkin'de, Matthew Broderick, Emlyn Williams'ın Night Must Fall'ı, Al Pacino, Eugene O'Neill'in Hughie'si, Christian Slater Warren Leight'in SideMan'i, Kevin Spacey, O'Neill'in The Icemana Cometh'iyle, Richard Dreyfuss, Neil Simon'ın The Prisoner of Second Avenue'suyla, Gerard Depardieu, Jacques Attali'nin Les portes du ciel'iyle, Holly Hunter Impossible Marriage ile, Frances McDormand, Sophokles'in Ödipus'uyla ve Nicole Kidman ise The Blue Room ile sahneye çıkıyor.

  Tiyatro daha insani

  Bu kadar yüksek ücretli sanatçılar böyle bir şeye neden katlanıyor? Starlar bu soruya oldukça farklı ve ilginç yanıtlar veriyorlar. Örneğin Uma Thurman ‘‘28 yaşında kendimi yaşamın önemli bir bölümünde hissediyorum. Ve yeni bir başlangıç deniyorum. Sahnede, ister sevinçle, ister hayal kırıklığı ile büyümeye devam edebilirim’’ diyor.

  Sinemaya zaten mesafeli bir yaklaşımı olan aktör Gerard Depardieu ise ‘‘Bu, oyunculuğun bambaşka bir türü. Tiyatro daha insani, daha özgür’’ diyor. Holly Hunter da ‘‘Bir çekim gününden sonra içiniz tümüyle boşalmış oluyor. Bir tiyatro gösterisinin akşamında ise yorgunsunuz ama hala enerji dolusunuz’’ diyerek görüşünü belirtiyor.

  Hollywood'da sanatçıların bu sahne merakı pek hoş görü ile karşılanmıyor, hatta tasvip edilmiyor. Çünkü gelecek olan eleştiriler, sanatçıya zarar verebilir düşüncesi hakim... Hatta Al Pacino gibi sanatçıların, sadece birkaç kuruş kazanacakları tiyatro heveslerini tatmin etmek için astronomik rakamlı filmlere evet dediklerini de belirtiyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı