Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hollywood, Nina Simone'un ten rengini mi açmaya çalışıyor?

  Gökçe GÜNDÜÇ
  13.09.2012 - 15:48 | Son Güncelleme:

  ABD'li şarkıcı, şarkı sözü yazarı, piyanist ve insan hakları savunucusu Nina Simone'nin hayatını konu alacak olan Nina adlı filmin başrolü için Zoe Saldana'yı düşünen Hollywood, sosyal medyada eleştirilere hedef oldu.

  Bir ay önce The Hollywood Reporter, Simone'yi Saldana'nın canlandıracağını yazdığından beri süren tartışmaların ana eksenini, Simone'nin koyu siyahi bir teni varken, tercih edilen oyuncunun daha beyaz bir teninin bulunması oluşturuyor.

  The New York Times'ın haberine göre, Coffee Rhetoric adlı blogunda konuyu değerlendiren Tiffani Jones, "Hollywood'da da, medyanın genelinde de hikâyeleri beyazlatma ve parlatma eğilimi var; özellikle de siyahi aktrisler söz konusuysa" diye yazdı. Ayrıca change.org web sitesinde bir imza kampanyası başlatarak, filmin yazarı ve yönetmeni Cynthia Mort ile yapımcısı Jimmy Iovine'yi, Nina Simone'ye daha çok benzeyen bir oyuncu kullanmaya çağırdı. Kampanyaya dün sabahtan beri 2 bin 200 kişi imza verdi. Hollywood'un konuya ilişkin tavrının eleştirilmesindeki bir neden de Simone'nin "Mississippi Goddam" şarkısında alenileşen ırkçılık karşıtı tavrı. Kampanyaya imza verenler filmin Simone'nin ruhuna aykırı olmamasını istiyor.

  Hollywood, Nina Simoneun ten rengini mi açmaya çalışıyor

  Yönetmen Cynthia Mort ise aslına sıkı sıkıya bağlı bir biyografi değil, "bir sanatçının kendini bulma yolunda nasıl aşık olduğu" ile ilgili bir film çekeceklerini açıkladı ve "Belgesel çekmiyor, bir sanatçının duyguları ve deneyimleri hakkında bir hikâye anlatıyoruz; arada fark var" dedi. Öte yandan New York Üniversitesi'nde sinema dersleri veren Prof. Dr. Dana Polan, Hollywood'un filmlerin daha rahat pazarlanmasını sağlayacak oyuncuları tercih ettiğini belirtip, "Sanatçıların bir eser üzerinde çalışırken elbette kendilerini özgür hissetmeleri gerekir ama Hollywood, ticari bir tercih yaparken de özgürlük kartını oynuyor" dedi.


   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı