Hollywood da krizden payını aldı

Hürriyet Haber
25 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ocak 1999 - 00:01

Dünyadaki genel ekonomik durgunluk ve özellikle Asya'daki kriz ABD'de sinema, televizyon ve reklam filmleri endüstrisini de vurdu. Hollywood yapımı filmlerin doğal seti olarak bilinen, Los Angeles'taki çekimlerin yaklaşık yüzde 80'nin gerçekleştiği Entertainment Industry Development Corp. tarafından yapılan açıklamada, sinema, televizyon ve reklam filmi çekimlerinin geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında gerilediği belirtildi. Sinema filmi çekimlerinin, Hollywood stüdyolarının tasarruf politikaları çerçevesinde yüzde 13, reklam ve ilan amaçlı ticari çekimlerin yüzde 7.5, televizyonlar için yapılan çekimlerin de yüzde 4.5 oranında gerilediği kaydedildi.

Bu rakamların Güney California'nın 1990'ların ortalarında yaşadığı parlak dönemi birhayli geride bıraktığı anlamına geldiğini belirten film endüstrisi uzmanları ve ekonomistler, 1995 yılında film üretiminin yüzde 27 oranında tırmanışa geçtiğini, 1996'da ise yüzde 30 artış kaydedildiğine dikkat çekiyor.

Öte yandan, bu rakamların sadece film endüstrisi alışanlarını değil, bu endüstrinin çalışmalarında en büyük payı alan Güney California'daki binlerce küçük ve orta ölçekli işletme için de darbe olduğu belirtiliyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı