Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hollande: Protestolara tüm vatandaşlar davetli

  BBC Türkçe
  09.01.2015 - 16:54 | Son Güncelleme: 09.01.2015 - 18:06

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 12 kişinin öldürüldüğü Charlie Hebdo mizah dergisine yönelik saldırıyı kınamak için hafta sonu ülke genelinde planlanan gösterilere tüm vatandaşların katılabileceğini söyledi.

  Hollande: Protestolara tüm vatandaşlar davetli
  Hollande'ın bu sözleri göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin protestolardan dışlanacağı yönündeki söylentiler üzerine geldi.

  En büyüğü Pazar günü Paris'te yapılacak olan gösteriler için Hollande, "Devlet vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için her şeyi yapacak" dedi.

  Cumhurbaşkanı Hollande, Fransa'da sadece Paris'te değil köylere kadar gösteriler yapılmasının beklendiğini kaydetti.

  Avrupa Parlamentosu'ndaki Ulusal Cephe lideri Aymeric Chauprade dün yaptığı açıklamalarda Fransız hükümetini eleştirmiş ve "Ülkede İslam'ın yayılmasına dur demeliyiz" diye konuşmuştu.

  Hafta sonu düzenlenecek olan gösterilere ülkedeki Müslümanlardan da destek gelmesi bekleniyor.

  Charlie Hebdo saldırısından sonra bir açıklama yapan Fransa'daki Müslüman cemaat temsilcileri, "Bu barbarlığın İslam ile hiç bir ilgisi olamaz" demişti.

  Açıklamada "Demokrasi ve özgürlüklere karşı işlenen bu iğrenç suçu kınıyoruz" ifadeleri de yer alıyordu.

  Hollande: Protestolara tüm vatandaşlar davetli

  Paris'teki BBC Türkçe muhabiri Çağıl Kasapoğlu, Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda Cuma namazına giden Müslümanların fotoğraflarını paylaşıyor ve izlenimlerini aktarıyor.

  Camideki Cuma namazına yetişmeye çalışanlar olduğunu belirten muhabirimiz, kalabalık nedeniyle kapılar kapatılınca dışarda kalanlar olduğunu aktarıyor. Fransa'da 2011 yılından bu yana sokakta namaz kılmak yasak.

  Kasapoğlu'nun Paris'te Fransız Müslümanlarla yaptığı söyleşilerin ayrıntılarını daha sonra sayfalarımızda bulabilirsiniz.
  Hollande: Protestolara tüm vatandaşlar davetli

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı