Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hollande, diyaspora’yı ‘hoş tutmak istiyor’

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  10 Temmuz 2012 - 00:53Son Güncelleme : 10 Temmuz 2012 - 00:53

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Fransa’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Ermeni soykırımı iddialarının reddedilmesinin cezalandırılmasını öngören yeni bir yasa tasarısı hazırlığı içine gireceği taahhüdünde bulunması, Ankara’da “Diyasporayı hoş tutma” çabası olarak yorumlandı.

  Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan diplomatik kaynaklar şunları söyledi:

  Hemen gündeme gelmez

  “Davutoğlu ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius arasında gerçekleştirilen görüşmeler ilişkilerin ne noktada olduğunu açıkça gösteriyordu. Fransız hükümeti Türkiye’yi çalışma ziyareti için davet etti. Hollande da gerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gerek Başbakan Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin eski seviyesine getirilmesi arzusunu yineledi. Fabius, Fransa Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği sürece dikkat çekerek, olayın tekrar gündeme gelmesinin ilişkilerin tekrar bozulması demek olduğunu da açıkça söyledi. Fransa tarafından bu kadar iyi niyet beyanı varken, böyle bir tasarının hemen gündeme gelmesini beklemiyoruz.”

  Elysee kararlı

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 1915 olaylarını soykırım olarak kabul etmeyenleri cezalandırmakta kararlı görünüyor. Hollande’ın ofisinden dün bir açıklama daha geldi. Reuters’a konuşan bir Elysee kaynağı, “Pozisyonumuz çok net. Verilen söz tutulacak” dedi. Haftalık JDD gazetesine göre Hollande Anayasa Mahkemesi tarafından bir kez daha reddedilmesin diye yeni bir inkar yasası hazırlamayıp, bir cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle inkara ceza getirecek. Fransa’daki Ermeni derneklerine göre ise sonbaharda yeni bir yasa tasarısı sunulacak.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı