Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hollanda'ya giriş sınavları 15 Mart'ta başlıyor

  A.A.
  20 Şubat 2006 - 19:31Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 19:31

  Hollanda'ya aile birleşimi çerçevesinde sürekli yerleşmek üzere, AB ve diğer bazı ülkeler dışındaki ülkelerden gelecek yabancıların Hollanda'ya gelmeden önce girmek zorunda olacakları sınav uygulaması 15 Mart'ta başlıyor.

  Azınlıklar politikacı ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Rita Verdonk, bu uygulamayı öngören yasanın, Türkiye'nin Hollanda ve AB ile imzaladığı anlaşmalara ters düşmediğini savundu. Verdonk, Lahey'de yabancı gazetecilerle katıldığı yemekli toplantıda, yurtdışında sınav zorunluluğu, uyum süreci ve sokakta yabancı dil yasağı gibi konularla ilgili bilgi verdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.Rita Verdonk, aile birleşimi ya da evlenme yoluyla Hollanda'ya gelecek kişiler için sınav zorunluluğunun, Hollanda toplumu ve Hollandaca ile tanışmanın ilk adımı olduğunu, bu adımla uyum sürecinin başlayacağını anlattı. Hollanda'ya geldikten sonra ise zorunlu vatandaşlık uyum kurslarının izlenmesiyle, bu sürecin devam edeceğini ve zaman içinde tamamlanacağını belirten Verdonk, yurtdışında sınavı kazanmanın ülkeye yerleşebilme koşullarından ilki olduğunu tekrarladı.Verdonk, sınava girecekler için hazırlanan bir “ders paketinin” bu ay sonundan itibaren 63,90 avro karşılığında satılacağını bildirdi. Bakanın verdiği bilgiye göre, aile bireyini ya da eşini Hollanda'ya getirmek isteyen kişi, bunu Hollanda'da satın alacak ve sınava girecek kişiye gönderecek. Ders paketinde, CD ve DVD gibi Hollanda'ya ilişkin görüntü malzemesi ile kişinin Hollandacasını ne ölçüde öğrenebildiğini denemesi için üç ayrı sınav testi bulunuyor. Bu ders paketini alacak kişilerin Hollanda ve Hollandaca hakkında genel bir bilgi edineceklerini, gitmek istedikleri ülkeyi az da olsa tanıyacaklarını söyleyen Verdonk, bilgi edindikten sonra bazı kişilerin gelmekten vazgeçebileceklerini de söyledi. Verdonk, Hollanda'daki Türk gençlerinin hala yüzde 60-70 oranında Türkiye'den evlendiklerini belirtti ve bu kişilerin Hollanda toplumsal yaşamına katılmada fırsat eşitliğini ancak bu sınavlarda başarılı olmalarıyla yakalayabileceklerini anlattı.

  SINAVA HARCI 350 AVRO

  Bakanın verdiği bilgiye göre, sınavlar, Hollanda temsilciliklerinde sözlü olarak yapılacak. Sınav harcı olarak 350 avro alınacak. Sınav 30 dakika sürecek ve kişi hazırlanan odada bilgisayar karşısında telefonla Hollanda'dan yöneltilen soruları yanıtlayacak. Başarılı olamadığı takdirde tekrar girme hakkı bulunacak. Ancak her seferinde sınava giriş ücreti olarak 350 avro ödemek zorunda olacak. Hollanda temsilciliklerinin bulunduğu 138 ülkede bu konuda hazırlıkların tamamlandığını bildiren Verdonk, olası hatalara karşı ilk 500 sınavdan sonra uygulamanın gözden geçirilerek gerek görüldüğü takdirde değişikliklere gidilebileceğini belirtti.Devlet Bakanı Rita Verdonk, AA muhabirinin, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlamış olmasının ve gerek ikili, gerekse daha önce imzalanmış üyelik anlaşmalarının Türk vatandaşlarına kazandırdığı hakların göz ardı edilip edilmediği yolundaki sorusu üzerine, bu uygulamayı zorunlu kılan yasanın ikili anlaşmalara ters düşmediğini savundu. Verdonk, söz konusu anlaşmaların Hollanda'ya yerleşmiş olan Türk vatandaşlarını ilgilendirdiğini, bu uygulamanın ise Türkiye'den Hollanda'ya gelmek isteyen kişileri kapsadığını anlattı.Verdonk, Hollanda'nın yurtdışında sınav zorunluluğu getiren uygulamasına çoğu AB üyesi ülkenin de çok ciddi ilgi gösterdiğini ve desteklediğini savundu.

  HOLLANDACADA ISRARLI

  Hollandalı Bakan, geçen ay sonunda, yabancıların sokakta anadilleri yerine Hollandaca konuşmaları yönündeki görüşünde bir değişiklik olmadığını da söyledi. Verdonk, "Nasıl bir evde, okulda ya da grupta bazı davranış kuralları kabul edilebiliyorsa, bir kent için de davranış kurallarını kabul edebiliriz. Rotterdam'da, sokakta Hollandaca konuşulması gerektiği yolunda benimsenen ilkeyi bu yüzden savundum ve Hollandaca bilmenin uyum açısından zorunlu ve önemli olduğu noktasından hareketle bu görüşümü dile getirdim" dedi.Devlet Bakanı Verdonk, Hollanda'nın yabancılara yönelik son düzenlemelerinin dış dünyada bir hoşgörü ülkesi olarak benimsenen görüntüsüne ters düştüğü yolundaki görüşlere katılmadığını, alınan bütün önlemlerin yabancıların toplumla bütünleşmesine yönelik olduğunu kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı