Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hollanda'daki Türkler çocuk parası alamayacak

  DHA
  01 Ekim 2011 - 14:35Son Güncelleme : 01 Ekim 2011 - 14:35

  Hollanda’da aşırı sağcı PVV’nin dolaylı ortak olduğu VVD-CDA azınlık hükümeti, AB dışına çocuk parası göndermeme kararı aldı. Uygulama 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

  Hollanda’da aşırı sağcı PVV’nin (Özgürlük Partisi) dışarıdan destek verdiği VVD (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi)-CDA (Hıristiyan Demokratlar) azınlık hükümeti, AB dışında bulunan çocuklar için ödenen çocuk paraları ile gelire bağlı çocuk yardımlarının durdurulması yönünde karar aldı. Alınan karar 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe konulacak.

  Meclise sunduğu yasa tasarısının, Cuma günü onaylanmasının ardından konu hakkında kısa bir açıklama yapan Hollanda Sosyal İşler Bakanı Henk Kamp, “Çocuk paraları konusu zaten koalisyon protokolünde yer alıyordu. Biz, çocuk paralarını Hollanda’da yaşayan çocukların yetiştirilmesine katkı sağlamak için veriyoruz. Çocuk paraları, 1 Ocak 2014’ten itibaren, AB dışındaki ülkelerde yaşayan çocuklar için ödenmeyecek” dedi.

  Kemer sıkma politikası izleyen azınlık sağ hükümeti, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 2014 yılında 3 Milyon , 2015 ve 2016 yıllarında da yıllık 6 Milyon Euro tasarruf etmiş olacak.

  Hollanda’da AB dışında olan ülkeler içerisinde en çok çocuk parasının gönderildiği ülkeler arasında Türkiye üst sıralarda yer alırken, Türkiye’yi Fas, Mısır, Surinam ve Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı