Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hollanda’da koalisyon görüşmeleri yine tıkandı

  AA
  13.06.2017 - 10:12 | Son Güncelleme: 13.06.2017 - 10:37

  Hollanda’da, yeni hükümetin kurulmasında koalisyon ihtimallerini araştırma görevini alan Herman Tjeenk Willink, dört büyük partinin liderleriyle yaptığı koalisyon görüşmelerinden sonuç alamadı.

  LAHEY’deki başbakanlık evinde Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66’nın (D66) ve Yeşil Sol (GL) ile çoğunluk hükümeti için bir araya gelen Willink, başaralı olamayınca koalisyon görüşmeleri tekrar göç konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle tıkandı.
  Geç saatlerde basın toplantısı düzenleyen Willink, “Herkes elinden gelen gayreti gösterdi ama dört partiye sunduğum son teklifi GL lideri kabul etmedi. Bu teklif, AB ile Türkiye’nin arasında yapılan göç anlaşmasının benzerinin AB ile Kuzey Afrika ülkeleri arasında da yapılmasıydı” dedi.

  ARAŞTIRMAYA DEVAM EDECEĞİM

  Çoğunluk koalisyon hükümeti kurulması taraftarı olduğunu ifade eden Willink, “Halen görevimin başındayım. Henüz bir koalisyon ihtimali üzerinde araştırma yaptım. Araştırmaya devam edeceğim” diye konuştu. Daha önce hükümeti kurmakla görevlendirilen son hükümetin Sağlık, Sosyal Yardımlaşma ve Spor Bakanı Edith Schippers, VVD, CDA, D66, GL partileri arasında yaptığı müzakerelerde yine özellikle göç konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle koalisyon görüşmeleri seçimlerden iki ay sonra tıkanmıştı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı