Gündem Haberleri

  Hollanda'da karikatür gösterisi

  (a.a.)
  10.02.2006 - 19:52 | Son Güncelleme:

  Hollanda'nın Maastricht kentinde İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto amacıyla çoğunluğunu yabancı gençlerin oluşturduğu 150 kişilik bir grup tarafından protesto gösterisi yapıldı.

  İzinsiz olduğu açıklanan gösteri sırasında Danimarka bayrağı yakıldı.

  Danimarka'da yayımlanmış olan karikatürlere tepki olarak Hollanda'da ilk kez yapılan gösteri sırasında, polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı, gösterinin olaysız sona erdiği belirtildi.

  Başbakan Jan Peter Balkenende, dün yaptığı konuşmada, Hollanda'daki Müslümanların karikatür krizi konusunda şiddete başvurmayarak soğukkanlı kaldıklarını belirtmiş ve teşekkür ettiğini bildirmişti.

  Öte yandan bazı internet siteleri aracılığıyla, yarın Amsterdam'da Danimarka'da yayımlanmış olan karikatürleri kınamak için gösteriye katılma çağrısı yapıldığı öğrenildi, ancak resmi bir bilgi verilmedi.

  SIRBİSTAN-İRAN

  Sırbistan-Karadağ Cumhuriyeti'nin güneyinde düzenlenen gösteride de Danimarka, İsrail ve Norveç bayrakları yakıldı.

  Novi Pazar'da düzenlenen gösteriye yaklaşık 1000 kişi katılırken, bayrak yakan göstericiler tekbir getirdi.

  Bu arada, İran, iki gazetesinde karikatürler yayınlanan Çek Cumhuriyeti'ne resmi protesto gönderdi.

  Çek Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vit Kolar, İran'dan resmi protesto notası aldıklarını söyledi. Sözcü Kolar, İranlı yetkililere medyanın yayın tercihine karışamayacaklarını anlattıklarını belirtti.

  Karikatürler ayrıca Avusturya'nın başkenti Viyana ile Graz'da protesto edildi. Yüzlerce kişinin katıldığı protesto gösterileri olaysız geçti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı