Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hollanda'da hükümet krizi şimdilik aşıldı

  AA
  19 Aralık 2014 - 13:23Son Güncelleme : 19 Aralık 2014 - 14:50

  Hollanda'da, Liberal Partili (VVD) Sağlık Bakanı'nın tasarruf tedbirleri kapsamında hazırladığı yasa tasarısının senatoda koalisyon ortağı İşçi Partisi'nin (PvdA) üyesi senatörlerin oylarıyla reddedilmesi üzerine başlayan hükümet krizi şimdilik aşıldı.

  Koalisyon ortakları, hükümetin düşme tehlikesini doğuran söz konusu tasarının değiştirilerek yeniden meclise gönderilmesi konusunda anlaştı. Meclise gelecek hafta salı günü sunulması beklenen tasarı burada kabul edildikten sonra onay için yeniden senatoya gönderilecek.

  Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı, iki yıl içinde 1 milyar avroluk tasarruf sağlaması beklenen ve hastaların doktor seçme haklarını sigorta şirketlerine devrini içeren yasa tasarısının senatodan dönmesi, hükümet ortakları arasında derin bir krize yol açmıştı.

  Krizi aşmak için iki gündür yoğun çaba harcayan Liberal Partili Başbakan Mark Rutte, bu nedenle Brüksel'de yapılan AB Liderler Zirvesi'ne katılmamıştı.

  Senatoda yeterli çoğunluğa sahip olamayan hükümet ortakları, bazı muhalefet partileriyle anlaşarak yasaları bu yolla geçiriyor. Bu yüzden koalisyon ortaklarının 26 Mayıs 2015'de yapılacak senato seçimde elde edeceği sandalye sayısı hükümetin geleceği açısından büyük önem taşıyacak.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı