« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hollanda'da Ajax iki efsaneyi karşı karşıya getirdi!

Van Basten, 2011’de Ajax’a danışman olarak dönen Johan Cruyff’un Ajax Academy Planı’nın sonuç vermediğini ama kimsenin sesini çıkarmadığını söyledi. Van Basten’in Voetbal International’da yazdığı Hollanda kamuoyunu bir haftadır iki efsane konusunda bölmüş durumda.

Cem Ali ÇİNKILIÇ
SON GÜNCELLEME

Cruyff’un planını hayata geçirmek için bir çok kurban verdiğini belirten van Basten, ama sonucunda özellikle vaadeldiği gibi Avrupa’da istenilen noktaya gelinmediğini vurguladı. Cruyff ise, van Basten’in milli takımın yardımcı hocası olduğunu ve bu konumundan ötürü bir futbol kulübünü eleştirmesinin doğru olmadığını söyledi. Cruyff eleştirilere ise katılmadığının altını çizdi.
İşte kavgaya tutuşan iki evfsanin birbirleri hakkındaki sözleri:

Hollandada Ajax iki efsaneyi karşı karşıya getirdi

Van Basten:
“Geçenlerde Cruyff’un Fox Plan’ına baktım. Tam bir komedi olduğunu düşünüyorum. Kadife devrimin sonucu buysa niçin bir kaç yıl önce eğitmenler gönderildi, kurban edildi. Ben bu planda yeni veya özel bir şey görmüyorum.
Ligde üst üste 4 yıl şampiyonluk yaşansa da Avrupa’da istenilen yere gelinemedi. Planın üzerinden 4-5 yıl geçse de ortaya bir şey çıkmadı. Ajax akademiye çok para harcadı ama yaptıkları tek şey defans oyuncularını eğitmek oldu. Mevcut kadrodaki atak oyuncuların tamamı diğer kulüplerden. Viktor Fischer, Arek Milik, Anwar El Ghazi, Daley Sinkgraven ve Riechedly Bazoer başka takımlardan alındı. Bu arada Rik van den Boog, Steven ten Have, Uri Coronel, Louis van Gaal, Danny Blind, Edgar Davids, Jan Olde Riekerink, sağlık ekibi ve bir çok genç takımın eski futbolcu olan hocaları Cruyff ve De Telegraaf gazetesi tarafından asıldı! Adam bu savaşta sert oynadı. Sonuçta giden ne oldu? Güç... Cruyff güce sahip ama çok nadiren Ajax’ta. Ve bu gücü kulüpten uzak tutmayı ister görünüyor. Bütün efsane bir gazete hikayesidir ve kimse sesini çıkarmıyor.”

Hollandada Ajax iki efsaneyi karşı karşıya getirdi

Johan Cruyff:
“Van Basten çok hırslı biri. Bazen çok iyi, mesala Euro 88’de ve Milan’da oynadığı zaman. Ama bazen çok aşırıya kaçıyor. Bunun nereden geldiğini anlayamıyorum. Biz yeni bir yol seçtik ve bu yapıldığında insanlar hata yapar. Ben de hata yapmış olmalıyım. Bence eğitimcilerin değişmesine ihtiyaç var. Ayrıca milli takımın yardımcı hocasının bir kulübün politikasını eleştirmesinin çok akıllıca olduğunu da düşünmüyorum. Ona katılmıyorum. Hangi oyuncunun son bir kaç yılda nereden nereye geldiğine bakarsanız, akademinin çalışmadığını söyleyemezsiniz.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz