Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hollanda Savunma Bakanlığı'nda çanta denetimi

  AMSTERDAM (A.A)
  09.02.2006 - 14:52 | Son Güncelleme: 09.02.2006 - 14:52

  Hollanda'da son dönemlerde üst üste devlete ait gizli bilgilerin dışarıya sızması üzerine Savunma Bakanlığı, personelinin, iş çıkışında üzerlerinin kontrol edilmesini kararlaştırdı.

  Savunma Bakanı Henk Kamp'ın verdiği bilgiye göre, kontrol uygulaması, personelin yanlarında taşıdığı, kağıt üzerinde ya da dijital ortamlarda saklanabilen bilgilere yönelik olacak. Kontrolün, daha çok, her gün düzenli yapılması yerine beklenmedik anda beklenmedik yerde yapılması tercih edilecek. Bu kontrol, personel binayı terk ederken olabileceği gibi, terk ettikten sonra da yapılabilecek. Personel kontrol sırasında yanında taşıdığı her ne varsa görevli kişiye göstermek zorunda olacak.

  Savunma Bakanı'nın verdiği bilgiye göre, kontrol uygulaması yalnızca bakanlık binası ve öteki birimlerinde çalışan personele yönelik olmayacak, ordunun değişik kışlalarda çalışan personelini de kapsayacak.
  Uygulamanın, üst üste güvenlik birimlerinden unutulma ya da kaybolma şeklinde bilgilerin dışarıya sızması üzerine, ordunun saygınlığını yeniden kazanmaya yönelik olduğu belirtildi.

  Önceki hafta bir yüzbaşının gizli askeri istihbarat bilgilerinin bulunduğu taşınabilir bir bilgisayar hafızasını kiraladığı araçta unuttuğu ve bilgilerin dışarıya sızdığı açıklanmıştı.

  Aynı şekilde kısa süre içinde istihbarat teşkilatının bir ajanının terör faaliyetleriyle ilgili bilgilerin yer aldığı bir bilgisayarı trende unuttuğu, bir başka istihbarat görevlisinin de yine gizli kabul edilen bilgileri Rotterdam'da kiraladığı araçta bıraktığı öğrenilmişti. İçişleri Bakanı John Remkes de dün parlamentoda yaptığı açıklamada, geçen hafta polis aracından güvenlikle ilgili bilgilerin yer aldığı taşınabilir bir bilgisayar ve dijital ajandanın çalındığını duyurmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı