GAZİANTEP HABERLERİ

Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders:

AA / Kerem Kocalar
07.01.2015 - 17:54Son Güncelleme :

- "Suriyeli mültecilerin kaderiyle ilgili Türk insanının gösterdiği yardımlaşmadan çok etkilendiğimi söylemeden geçemem. Takdir edilmesi gereken bir konu" - "Bunu diplomatik bir söylemle dile getirmiyorum. Bizi çok etkileyen bir manzara karşımızda. Organizasyon anlamında çok harika bir durum var"

AA / Kerem Kocalar

GAZİANTEP (AA) - Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılarla ilgili çalışmalarına ilişkin, "Suriyeli mültecilerin kaderiyle ilgili Türk insanının gösterdiği yardımlaşmadan çok etkilendiğimi söylemeden geçemem. Takdir edilmesi gereken bir konu" dedi.

Beraberindeki heyetle Gaziantep Valisi Erdal Ata'yı makamında ziyaret eden Koenders, Gaziantep'in Hollanda'da çok iyi bilinen bir kent olduğunu söyledi.

Gaziantep'in yanı sıra Türkiye ile Hollanda'nın büyük ekonomik işbirliklerinin olduğunu belirten Koenders, gün içerisinde Nizip ilçesindeki Suriyeli sığınmacıların kaldığı konteyner kenti gezme fırsatı bulduğunu ifade etti.

Suriyeli sığınmacıların uzun süredir Türkiye'de ağırlandığına işaret eden Koenders, bu konuda doğabilecek sıkıntıların da halkın birliktelik ruhuyla başarılı şekilde aşıldığına şahit olduğunu vurguladı.

Bu noktada herkesin takdiri hak ettiğini dile getiren Koenders, şöyle konuştu:

"Suriyeli mültecilerin kaderiyle ilgili Türk insanının gösterdiği yardımlaşmadan çok etkilendiğimi söylemeden geçemem. Takdir edilmesi gereken bir konu. Bunu diplomatik bir söylemle dile getirmiyorum. Bizi çok etkileyen bir manzara karşımızda. Organizasyon anlamında çok harika bir durum var. Uzayan süre nedeniyle herkese sorumluluk düşmüş ve herkes bunu paylaşmış. Size katılıyorum, Suriye'deki sorunun ağırlığıyla ilgili herkesin aldığı sorumluluk beklendiği gibi olmayabiliyor. Özellikle finansal anlamdaki konu, sorunun ciddiyetiyle aynı olmayabiliyor. Ben de ziyaretimle bu konuya dikkat çekmek istedim. Neticede Suriyeli mültecilerle ilgili katkı sağlayan ülkelerden birisiyiz. Buna da devam edeceğiz. Benim ülkemde de yüksek sayıda mülteci bulunuyor."

Vali Ata'nın sorusu üzerine ülkesinde 10 bin civarında mülteci bulunduğunu dile getiren Koenders, Ata'nın "İsterseniz biraz daha verebiliriz" demesi üzerine, şöyle devam etti:

"Komşu ülke olduğunuz için coğrafi nedenlerden dolayı daha fazla yardımda bulunuyorsunuz. Tabi ki bizim de uluslararası arenada bazı sorumluluklarımız var. Hükümetimiz elinden geldiğince bu konuda destekçi olmaya çalışıyor. Türkiye ile Hollanda arasında yoğun iş birliği devam ediyor ama maalesef Suriye için bir çözüm üretilemedi. Suriye, şu anda dünyadaki en önemli insani trajedi. Bu trajedinin sona ermesi için her türlü desteği vermeye çalışacağız."

- "Teşekkür etmekten başka katkıları olmuyor"

Vali Ata da Türkiye ile Hollanda arasında önemli ekonomik ilişkiler bulunduğuna işaret ederek, bunun daha üst seviyelere taşınması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de Suriyeli sığınmacılar konusunda önemli işler yaptığını belirten Ata, şunları kaydetti:

"Suriye'de uluslararası bir dram yaşanıyor. Bu sürecin en başından beri ülke ve vatandaş olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu süre içerisinde kentimize çok sayıda misafir gelerek, mültecilerin durumlarını görme fırsatı yakaladı ancak ne yazık ki bunların yapılanlara teşekkür etmekten başka katkıları olmuyor. Suriye'deki sorun uluslararası bir sorundu. Gönül arzu eder ki, herkes soruna çözüm için katkı sağlamaya çalışsın."

Suriye'deki sıkıntının sona ermesi için dünya devletlerinin güç birliği oluşturması gerektiğini vurgulayan Ata, bu anlamda AB üyesi ülkelerle BM yetkililerinin daha fazla sorumluluk almasını istedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:54
Sayfa Başı