Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hollanda 2. Dünya Savaşı kurbanlarını andı

  AA
  05 Mayıs 2017 - 10:33Son Güncelleme : 05 Mayıs 2017 - 10:34

  Hollanda’da 2. Dünya Savaşı’nda ve bugüne kadar ülke dışında farklı operasyonlarda hayatlarını kaybeden askerler düzenlenen törenlerle anıldı.

  BAŞKENT Amsterdam’da Dam Meydanı’nda düzenlenen Ulusal Anma programına Kral Willem Alexander, Kraliçe Maxima, Başbakan Mark Rutte ve siyasi liderlerin yanı sıra binlerce kişi katıldı. Meydandaki Ulusal Anıt’a çelenk koyan Kral Alexander, Kraliçe Maxima ve Başbakan Rutte, savaşlarda hayatlarını kaybedenler anısına iki dakika saygı duruşunda bulundu.

  Hollanda 2. Dünya Savaşı kurbanlarını andı

  Törende, saygı duruşundan sonra 4 ve 5 Mayıs Komitesi tarafından yapılan yarışmada bu yıl birinci olan 16 yaşındaki Türk asıllı öğrenci Güner Tuzgöl, savaşlarda yaşamlarını yitirenler için yazdığı ‘Mutluluk’ şiirini okudu. Törende konuşan Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Van Der Laan, Hollanda’nın bağımsızlığı için 2. Dünya Savaşı’nda verilen mücadeleyle gelecek nesillerin korunduğunu, bunun bilinci içerisinde olduklarını söyledi.
  Hollanda’da yarın ülkenin Alman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü kutlanacak. Almanya, 10 Mayıs 1940’ta işgal ettiğı Hollanda’yı 5 Mayıs 1945’te terk etmişti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı