Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

‘Holistik’ tatil mi; o da ne?

Güneşi gördüm, bahar havasını aldım böyle oldum! Hemen aklıma tatil ve kaçmak geldi.

Ama benim istediğim bambaşka bir tatil. Belki sizin de aklınızı çelerim diye ‘holistik tatil’i anlatacağım bu hafta...

***

Yeni bir kavramla karşı karşıyayız! Onun için ‘holistik tatil’ lafını duyanlar, genelde, ‘o da nesi?’ diyor. Holistik, Türkçe karşılığı olmayan bir kelime (bkz. TDK Türkçe Sözlük). Bir ‘isim’ değil; ‘sıfat’. Yani önüne geldiği ismi tanımlıyor. Holistik tatil, holistik sağlık ya da holistik ilaç gibi... Amerikan Holistik Sağlık Topluluğu’nun (The American Holistic Health Association-AHHA) açıklamasına baktığımda da kelimenin tam bir karşılığı olmadığını öğrendim. Yerine göre, ‘beden-zihin-ruh bütünlüğüne dayalı’ ya da ‘alternatif terapiler’ anlamında kullanılıyor. Yani holistik kelimesini duyduğunuzda aklınıza, doğal hayatın ve Doğu mistizminin terminolojimize soktuğu bir başka kelime olan ‘wellness’ gelecek. Sonra da meditasyon, yoga, doğal beslenme. Çünkü yine Doğu felsefesine göre, ancak ruh-beden-zihin uyumunu yakalayabilirsek sağlıklı ve huzurlu bir hayat süreriz. Bunun için vücudumuz, duygularımız, düşüncelerimiz ve ruhumuzu bir ‘takım’ gibi düşünerek ihtiyaçlarına kulak vermeliyiz. Peki onlar ne ister? Vücudumuz, iyi beslenme, ideal kilo, yararlı egzersiz ve uyku ister. Duygularımız, affetmeyi ve affedilmeyi, sevgiyi ve tutkuyu, gülmeyi, kendimizle ve başkalarıyla mutlu bir ilişki kurmamızı ister. Düşüncelerimiz, pozitif düşünceyi ve hedefleri, pozitif bir kişiliği ister. Ruhumuz ise içsel huzuru, yaratıcılığa açık olmayı ve iç güdülerimize güvenmemizi ister. Bu ‘takım’ uyum içinde çalıştığı sürece sorun yaşamayız. Ancak birinde, sorun olduğunda diğerleri de etkilenir. Örneğin, her akşam sırt ağrısıyla yatağa gitmeniz, peşinde depresyonu getirebilir ya da öfkeniz baş ağrısına sebep olabilir. Bunun için ruh-beden-zihin uyumunun öneminden bahsediyorum. Bu uyumu yakalayacak kişi de ‘siz’siniz! Evet, yine iş sizde bitiyor. Yine suçu başkasına atamayacaksınız!

***

Görevlerinizi sıralayayım:

Taze sebze meyve yiyecek, bol su içecek, egzersiz yapacak ve uykunuzu alacaksınız.

Bol bol gülecek ve hayattan zevk almak için bahaneler bulacaksınız. Çünkü gülmek çok faydalı bir ‘ilaç’.

Duygularınızı saklamayacak, başkalarıyla paylaşacaksınız.

İnsanları ve kendinizi affetmeyi bileceksiniz. Hiçbir şeyi içinizde tutmayacaksınız, çünkü biriktirdikleriniz sizi ‘kambur’ yapar!

İş dışında birtakım hobiler edinecek, hoşunuza giden bir şeylerle uğraşarak yaratıcı yönünüzü uyanık tutacaksınız.

Düşüncenize itiraz edenlere sinirlenmeyecek, onun açısından bakmaya çalışacaksınız.

Meditasyon, dua ya da balığa gitmek... Hangisi, sizi rahatlatıp iç sesinizi dinlemenize yardımcı oluyorsa onu yapacaksınız.

Geçmişi yargılamak ya da geleceği planlamak yerine ‘şu an’ ne yapıyorsanız ondan keyif alacaksınız.

***

‘E, hadi artık bizi tatile çıkar’ diyorsunuz muhtemelen. Lafı bu kadar uzatmamın sebebi, holistik tatilde bütün bunları öğrenme/yapma fırsatı bulacak olmanız. Çünkü tatilinizi sadece kendinizle, iç sesinizle, bedeninizle haşır neşir olarak geçireceksiniz.

Mini röportaj

Dalyan’da guletle holistik tatil düzenleyen Begüm Erenler, bu konudaki sorularımı yanıtladı:

Holistik tatil nedir ?

Aklı, ruhu ve bedeni birlikte ele alan tatildir. Bunları kapsayan değişik birçok aktivite yapılabilir. Bizim şimdilik sunduklarımız, işini iyi bilen terapistler tarafından uygulanan yoga, meditasyon, nefes alıştırmaları, çeşitli masajlar ve sağlıklı beslenme.

‘Normal’ tatilin neyi eksik?

‘Normal’ tatilin hiçbir şeyi eksik değil. Hepimiz farklı hayatları seçtiğimiz gibi farklı tatilleri seçiyoruz. Seçeneklerin çoğalması amaç. Farklılık, ‘holistik’ olması ve hazırlıkların kişiye özel yapılması. Kişiye özel masaj yağları, diyet gibi.

Neden holistik tatil düzenliyorsunuz?

Bizim seçtiğimiz yaşam tarzı zaten ‘holistik’. Yoga, meditasyon, nefes alıştırmalarını zaten her gün yapıyoruz. Zaten rafine gıdalar, beyaz un, şeker yemiyoruz. Benimsediğimiz yaşam felsefesi ve uygulamasını diğer insanlarla paylaşmanın ve para kazanmanın iyi bir yolu diye düşünüyoruz bu işi.

Kimler sizinle tatil yapmaya geliyor?

Kimlerin geleceği sürpriz, çünkü ilk defa 22-29 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceğiz. Hedefimiz, 30 yaş ve üzeri, şehir hayatıyla ‘holistik’ bir şekilde başa çıkmaya çalışan Türkler. Böyle farklı bir tatili arzu eden ve buna uygun bir bütçe ayıran herkes olabilir.

Bu tatilin bedeli nedir?

1 haftalık bu tatilin iki kişilik fiyatı, 1995 dolar.
X