« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Holiganlara dava

Beşiktaş-G.Antepspor maçında, sahaya giren 7 siyah beyazlıtaraftar hakkında, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından dava açıldı.

Ali DAĞLAR /İSTANBUL
SON GÜNCELLEME

Süper Lig'in 16. haftasında İnönü Stadı'nda oynanan Beşiktaş-Gazintepspor maçında, Ali Eren'e sarı kart gösterilmesine sinirlenip, sahaya giren ve orta hakem Ali Aydın'ın üzerine yürüyen 7 holigan hakkında, görevli memura mukavemet ettikleri gerekçesiyle 3 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan dava iddianamesinde sanıklar Gökmen Aydoğdu, Ali Güney, Erhan Küçükçavdar, Serkan Haberdar, Levent Tezel, Ayhan Yılmaz ve Serkan Çarpışantürk'ün 22 Aralık 2001 günü Beşiktaş ile Gaziantepspor kulüpleri arasında İnönü stadyumunda oynanan lig maçı sırasında güvenlik güçlerini atlatarak tribünden sahaya indikleri öne sürüldü. 7 holiganın maçı yöneten müşteki orta hakem Ali Aydın'a öfkelenip saldırdıkları, iki takım futbolcuları ve güvenlik güçlerinin müdahalesiyle olayın büyümeden önlendiği kaydedildi. İddinamade sanıkların dava konusu eylemi büyük kitlelerin önünde gerçekleştirdikleri, televizyon ekranında tüm kamuoyu tarafından esefle izlenen olayın spor ahlakı ve intizamını tehlikeye düşürdüğü vurgulandı.

Olaydan sonra gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sanıkların TCK 258/2 uyarınca görevli memura mukavemetten 3 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Yargılama müşteki hakem Ali Aydın'ın sanıklardan şikayetçi olmadığını açıklamasına rağmen kamu davası niteliği taşıdığı için yürütülüp karara bağlanacak.

NE OLMUŞTU
 
Karşılaşmanın 42. dakikasında Ali Eren'e sarı kart gösterilmesine sinirlenen siyah beyazlı 7 taraftar, kapalı tribünden sahaya inip, hakemin üstüne yürüdü. Polis, Vali Erol Çakır'ın açıklamasına rağmen saldırganlar, polis tarafından tribüne geri gönderdi.

ANONSUN ARDINDAN

Şeref tribününden karşılaşmayı izleyen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü ve İstanbul Valisi Erol Çakır'ın gözleri önünde yaşanan olay şöyle gerçekleşti. Hakem Ali Aydın, maçın 42. dakikasında rakibine sert giren Ali Eren'e sarı kart gösterdi. Aydın, bu olaya tepki gösteren taraftarların kötü tezahüratı nedeniyle anons yapılmasını istedi.

CEZA YERİNE ÖDÜL

Yapılan anonsun ardından, kapalı tribünden atlayan 7 taraftar, bir anda sahaya girerek oyunun durmasına neden oldu. Güvenlik güçleri, saldırganlara müdahale etti. Ancak Sinan Engin ve Beşiktaşlı futbolcuların isteği üzerine dışarı çıkarılmak ve haklarında işlem yapılmak yerine maçı izlemek için kapalı tribüne geri gönderildi.

ÖZDEMİR AÇIKLADI

Karşılaşma sonrası İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir ilk yarıda sahaya giren siyah beyazlı taraftarların durumu hakkında şunları söyledi: ‘‘Hakeme saldırmak isteyen 7 kişi derhal etkisiz hale getirilmiş ve tutuklanmıştır. Yasal işlemleri başlattık. Bu kişiler bundan sonra maçlara giremeyecektir.’’

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler