Dünya Haberleri

  Holbrooke Rumlara yüklenecek

  Hürriyet Haber
  03.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin Güney Kıbrıs'la üyelik müzakerelerine başlaması ve Türk tarafının misilleleme olarak KKTC'yle bütünleşme adımları atmasından endişeye kapılan Amerikan Yönetimi, krizin tehlikeli boyutlara varmasını engellemek için alelacele devreye girdi. ABD Başkanı Bill Clinton, tansiyonun düşürülmesi amacıyla Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke'u Ada'ya gönderme kararı aldı. Bugün Kıbrıs'a gelmesi beklenen Holbrooke'un ziyaretinde Güney Kıbrıs'a yüklenmesi bekleniyor.

  KKTC'deki diplomatik kaynaklar, Holbrooke'un ilk aşamada Ada'daki askeri tansiyonun düşürülmesi için çaba harcayacağını bu çerçevede, Türk ve Yunan savaş uçaklarının Ada üzerindeki uçuşlarını askıya alacak moratoryumu gündeme getireceğini belirttiler. Aynı gözlemciler, Holbrooke'un Rum Yönetimi'ne S-300 füzelerinden vazgeçme çağrısını yineleceğini kaydettiler. Holbrooke, bunun yanı sıra, taraflardan Ada'yı ikiye ayıran Yeşil Hat'ta gerginliği azaltmaya yönelik askeri diyaloğun yeniden başlatılmasını isteyecek.

  Öte yandan, Türkiye'den Avrupa Birliği'nin Rumlarla üyelik müzakerelerine başlamasına ikinci misilleme TBMM Başkanı Hikmet Çetin'den geldi. Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in ardından TBMM Başkanı Çetin de kalabalık bir heyetle Ada'ya giderek gövde gösterisi yaptı. KKTC'de büyük bir ilgiyle karşılanan Çetin, Kıbrıs'ta yaşanan yeni krizin sorumlusunun Avrupa Birliği olduğunu vurguladı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı