Dünya Haberleri

  Holbrooke çözüm planıyla geldi

  Hürriyet Haber
  04.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs'taki krizin tehlikeli boyutlara ulaşmasını engellemek için Ada'ya gelen, ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke taraflara geniş kapsamlı bir çözüm planı sunacak. İçeriği gizli tutulan planın askeri gerginliğin azaltılmasından sonra tarafları masaya oturtmayı öngördüğü belirtiliyor.

  Holbrooke'tan bir gün önce Ada'ya gelerek KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in nabzını yoklayan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Temsilcisi Thomas Miller, ABD'nin masaya yeni bir çözüm planı koyacağını üstü kapalı olarak doğruladı. Kıbrıs sorununa yönelik çözüm çabalarının çok kritik bir aşamada olduğunu vurgulayan Miller, ‘Yeni fikirleri basınla değil liderlerle tartışacağız’ dedi. Miller, Denktaş ve Klerides'i biraraya getirmek için acele etmeyeceklerini de kaydetti.

  Bu arada, önce Denktaş'ı ziyaret eden Holbrooke, bugün Türk ve Rum liderlerle yeniden bir araya gelecek. Holbrooke'un temaslarında S-300’lerin iptali, moratoryumun yeniden uygulanmaya konulması gibi konuları gündeme getirmesi bekleniyor.

  Bu arada, Rusya'nın ilk kez ABD ile aynı anda Kıbrıs'ta girişimlerde bulunması dikkat çekiyor. Önceki akşam Denktaş ile buluşan Rusya'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi Vladimir Çizov, S-300 füzelerinin planlandığı tarihte Ada'ya geleceğini söyledi. Füze anlaşmasının ancak Ada'nın askerden arındırılmaya başlanmasıyla iptal edilebileceğini yineleyen Çizov, silahsızlanmanın çözümü kolaylaştıracağını savundu. Rusya'nın Kıbrıs Büyükelçisi Georgi Muradov ise, füzelerin Kıbrıslı Türkleri endişelendirdiğini söyleyen bir gazeteciye ‘Bu füzeler karadan karaya olmadığı için Kıbrıslı Türklere zarar vermeyecek’ cevabını verdi. Denktaş ise, füzelerin Türk savaş uçaklarını hedef alacağını ima eden Muradov'un bu sözlerini ‘ayıp’ olarak niteledi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı